husqvarna

Doprava v Přerově se zkomplikuje kvůli opravě dvou podjezdů

Přerov 27. července (ČTK) - Na velké komplikace se musejí v příštích týdnech připravit motoristé projíždějící Přerovem. Důvodem je oprava dvou podjezdů v městské části Předmostí a v Lýskách, která je součástí rozsáhlé rekonstrukce železničního uzlu. Podjezdem v Předmostí vede hlavní tah ve směru na Olomouc. První etapa rekonstrukce začne ve středu, až do konce listopadu budou ve městě částečné i úplné uzavírky, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

"Rekonstrukce je rozdělena do deseti etap, o objízdných trasách na hlavních tazích rozhodoval Olomoucký kraj. Jsem rád, že se nám povedlo prosadit, aby z Předmostí mohly jezdit autobusy, v původním návrhu se s tím nepočítalo. Cesta z Přerova na Olomouc bude podjezdem vždy umožněna, výjimku budou tvořit tři noční úplné uzavírky," uvedl radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

Podle rozpisu etap čeká motoristy od středy do 8. srpna nejprve úplná uzavírka podjezdu v Lýskách. Doprava se v Přerově zkomplikuje především o víkendu 8. a 9. srpna, kdy řidiče čeká dvanáctihodinová úplná uzavírka podjezdu do Předmostí, objízdná trasa povede přes Dluhonice a Lýsky. V Předmostí v dalších dnech projedou podjezdem řidiči pouze ve směru na Olomouc, v Lýskách jen ze směru z Vinar. Další 12hodinová výluka v Předmostí je naplánována na 12. a 13. září a na přelomu září a října, v Lýskách se podjezd zcela uzavře od 15. do 30. listopadu.

Rekonstrukce železničního uzlu v Přerově za 3,8 miliardy korun, jejíž součástí je oprava podjezdů, patří mezi nejvýznamnější investice Správy železnic v Olomouckém kraji. Odborníci si od rekonstrukce slibují zvýšení traťové rychlosti, zkrácení jízdních dob vlaků i vyšší bezpečnost provozu. Modernizace železničního uzlu v Přerově, ve kterém se pomocí výhybny u Dluhonic stýkají tři hlavní tratě, má skončit v roce 2022.

U podjezdu v Předmostí se rozšíří most z každé strany zhruba o metr, což má přinést lepší obslužnost kolejí. V nedalekých Lýskách stavbaři mostní konstrukci zdemolují a vybudují novou.

Součástí investic je stavba cyklistického podjezdu pod tratí, zlepší cestu z Přerova do Předmostí a naopak. Železobetonový tubus bude nedaleko podjezdu v Předmostí, hotov by měl být příští rok. Vybudování tubusu bude stát 13 milionů korun, město na to získalo maximální dotaci 85 procent.