Cime 3 kvartal 2024

Domov pro seniory začnou Pardubice stavět nejdřív v roce 2025

Pardubice 24. listopadu (ČTK) - Nový domov pro seniory začne město Pardubice stavět nejdřív v roce 2025. Radnice zvažuje varianty, jak investici zaplatí. Možností je kombinace dotace, úvěru a investičního fondu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/ČSSD). Náklady zatím odhaduje na 330 milionů korun.

"Dotační nabídka bohužel výstavbě podobných zařízení není v České republice nakloněná. Dovedeme si představit spolupráci s investičními fondy nebo by se dal zvažovat rozumný úvěr na předfinancování dotace, například z programů na snižování energetické náročnosti budov," řekl Rychtecký.

Domov pro seniory bude město stavět metodou BIM (Building Information Modelling), která bude ve veřejné správě od příštího roku povinná pro zakázky nad 150 milionů korun. Metoda vytváří digitální podobu stavby, při přípravě eliminuje chyby, nedostatky, hlídá i zadanou cenu, kterou radnice nechce překročit.

"My jsme projekt zmenšovali ze 150 lůžek na 114 právě kvůli předpokládaným nákladům, které původně přesáhly půl miliardy korun. Stále ale platí, že chceme vybudovat moderní zařízení pro 21. století," řekl Rychtecký.

Budova bude ve Štrossově ulici, bude mít šest oddělení, centrální prádelnu pro další dva domovy pro seniory, které město má, parkování bude v podzemí. Kolem je v plánu zahrada a nabídka služeb, kavárna nebo kadeřnictví. "Dům bude otevřený veřejnosti, bude fungovat na komunitním principu," řekl Rychtecký.

Domovy U Kostelíčka a na Dubině mají téměř 400 lůžek, poptávka je ale vícenásobně vyšší. V přípravě stavby dalšího domova pro seniory je město na začátku. V příštích měsících bude firma, kterou město vybere, dělat projekt pro územní rozhodnutí. "O výstavbě se můžeme bavit nejdřív roce 2025," řekl Rychtecký.