Cime 2 kvartál 2024

Domažlický pivovar získal ocenění komory architektů, loni se stal Stavbou roku

Domažlice 18. listopadu (ČTK) - Domažlický pivovar, jehož přestavba na multifunkční kulturní centrum stála přibližně 180 milionů Kč, získalo Cenu ministerstva pro místní rozvoj za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží. V 7. ročníku Českých cen za architekturu se poměřilo 201 staveb z celé ČR. Rekonstrukce pivovaru je významná zachováním původního objektu,v němž vznikla dominanta centra Chodska. První písemné zmínky o pivovaru jsou z roku 1341, řekl ČTK hejtman Rudolf Špoták (Piráti), který je z Domažlic. Do soutěže České komory architektů, v níž rozhodovala mezinárodní porota, se letos hlásila díla z let 2017 až 2021.

Více než desetiletá přestavba památkově chráněné budovy, jejíž architekti vzešli z mezinárodní soutěže, vyšla přibližně na 180 milionů korun, z toho téměř čtvrtinu pokryly čtyři dotace EU. Poslední volný sklep a půdu obsadily expozice letos v květnu.

"Ve srovnání s předchozími ročníky soutěže České ceny za architekturu vzrostl podíl projektů vzešlých z architektonických soutěží ve veřejném sektoru. Pivovar získal loni cenu Stavba roku Plzeňského kraje," řekl dnes Špoták. Cílem projektu bylo navrácení budově její původní funkci - tradici výroby piva a vdechnout jí nový život v podobě kulturního centra. Pivovar byl v roce 1996 uzavřen a od té doby chátral. Objekt je na okraji městské památkové rezervace, byl několikrát necitlivě přestavován a ubouráván a kvůli těmto zásahům zbylo pouze torzo původní stavby.

Zrekonstruovaný pětipodlažní objekt slouží kultuře a vzdělávání, je tam knihovna, komunitní centrum, galerie s výstavou a sál s jevištěm. V přízemí a podzemí je restaurace, pivnice a minipivovar. Vše je v majetku města. Ohleduplná rekonstrukce respektuje památkovou hodnotu budovy a funkčnost citlivě řešeného interiéru, řekl Špoták.

Město Domažlice považuje za zázrak, že se mu před 17 lety podařilo soudně získat historickou budovu pivovaru zpět do majetku. "Do té doby hrozilo reálné nebezpečí, že ji developer zbourá a rozšíří parkoviště pro Kaufland, což by byla tragédie," řekl v květnu při otevření posledních expozic bývalý starosta Zdeněk Novák (Sdružení pro město Domažlice). První se otevřela v roce 2016 rekonstruovaná centrální část, takzvaný hvozd, kde vznikly výstavní prostory a technologie. "U většiny občanů i přes počáteční skepsi v tom, jestli jsme se moc nerozmáchli, dnes převažuje hrdost, že tady tuhle budovu máme. Komunitní centrum i sál jsou trvale plné, turisté si oblíbili pivo i výstavy," dodal.