Dolnokounický zámek bude k prodeji v aukci, minimální nabídka bude 95 mil. Kč
Dolní Kounice (Brněnsko) 16. srpna (ČTK) - Jeden z nejstarších moravských hradů v Dolních Kounicích na Brněnsku, později přestavěný na zámek, je k prodeji. Odhadovaná cena je půl miliardy korun. V pondělí 22. srpna má začít aukce, v níž bude nejnižší podání činit 95 milionů korun, skončit má nejpozději 22. listopadu. Pokud by však přišla dříve akceptovatelná nabídka, skončí dříve, řekl ČTK František Zoubek, jednatel společnosti, jež zámek vlastní. Po 30 letech práce na obnově a oživení památky nenašel v 77 letech jinou variantu než zámek prodat.
Původní gotický hrad, který nechali vystavět k ochraně svého kláštera po roce 1280 premonstrátky z Dolních Kounic, má za sebou pohnutou historii. A především ve 20. století plném zvratů stavba utrpěla značné škody, které nedokázali napáchat ani husité či Tataři ve středověku. Po válce zámek získal právník Václav Édl, v roce 1959 mu byl znárodněn a po listopadu 1989 jej zrestituoval. Krátce na to jej prodal Zoubkovi a jeho společnosti.
"Ihned jsme začali s jeho ochranou před dosavadním rozkrádáním obnovou oplocení, opravou zdí a některými drobnými záchrannými pracemi, protože byl v bídném stavu. Později, když jsme se dostali pod tlak nejrůznějších sporů, jsme práce pozastavili a dělali jen nejnutnější opravy bránící chátrání," uvedl Zoubek. Spory se definitivně podařilo vyřešit až v roce 2006, od kdy se spustila obnova. Od roku 2007 se také zámek stal přístupný veřejnosti.
Dnes se v něm konají svatby, firemní či školní akce i klasické prohlídky s průvodcem. Zoubek podle zkušeností ze Švýcarska spustil projekt, jehož cílem je rozdělit zámek na menší části, které by nájemci využívali k různým účelům. Může jít o nájemní byty, apartmány, prostory pro různé služby či obchody či jinou vhodnou aktivitu. Na webu Svět sdílení nabízí 80 míst k pronájmu o celkové rozloze 105.000 metrů čtverečních. "Z těchto nájemců jsem plánoval vytvořit správní radu, která by hrad převzala a dál rozvíjela. Na rozdíl od Švýcarska, kde model byl úspěšný, zde nebyl o pronájem dostatečný zájem. Lidé se zde více bojí odpovědnosti za vlastní podnikání, stát jim na rozdíl od Švýcarska moc nepomáhá," vysvětlil Zoubek jeden z důvodů, které ho vedly k prodeji. Druhým důvodem je věk a s ním spojené zdravotní problémy. "I když pravidelně cvičím a jsem aktivní, mé zdraví začíná mít limity. A rodina, která je svědkem mého nasazení, si při svých zaměstnáních netroufá celé panství převzít," doplnil Zoubek.
Na hradě sám i provází a označuje se jako buditel národa hrdý na dějiny a předky. Ke koupi nabízí kromě samotné stavby i 100.000 metrů čtverečních pozemků a soubor dalších budov. Podmínky pro budoucí využití si neklade a jsou podle něj věcí dohody s kupcem. Vzhledem k tomu, že jde o památkově chráněnou stavbu, její existenci prodej neohrozí.
Do oprav zámku Zoubek investoval v uplynulých letech přes 100 milionů korun a brzy zde má také vzniknout hotel. "Máme již stavební povolení na prvních 20 pokojů s výtahem a zahájili jsme práce," řekl Zoubek. Předpokládá, že budoucí majitel bude ve stavbě pokračovat.
V Česku se čas od času objeví k prodeji hrad či zámek, zpravidla však jde o menší sídla, než je to kounické. Na prodej upozornila na twitterovém účtu Česká televize.