Mercedes

Dokončení úpravy třebíčského parku Hrádek vyjde na 16,5 milionu korun

Třebíč (ČTK) - Dokončení několikaleté úpravy třebíčského parku Masarykovy sady - Hrádek bude stát asi 16,5 milionu korun. Práce skončí podle starosty Třebíče Pavla Pacala (Pro Třebíč) na konci října. Podle smluv zveřejněných na webu města stála doposud obnova asi jedenáctihektarového parku 22 milionů korun.

"Součástí této poslední etapy je vybudování veřejného osvětlení napříč parkem, dále vybudování zázemí pro pořádání drobných akcí, veřejný gril a i některé úpravy zeleně," řekl Pacal.

S obnovou parku začala třebíčská radnice v roce 2021. Razantní byla obměna zeleně. Asi 300 stromů a keřů nahradila nová výsadba. Nová je také lipová alej, úpravou prošly centrální louka a cesty vedoucí parkem. K novým lavičkám, lehátkům a stolům přibylo také vyhlídkové místo, které je tvořené třemi dřevěnými neuzavřenými kružnicemi o průměru několika metrů na betonových pilířích. Umístěné jsou na jižním okraji parku, odkud je výhled na historickou část města s památkami zapsanými na seznam světového kulturního dědictví UNESCO včetně baziliky svatého Prokopa a židovského města. Objekty mohou sloužit také jako dětské prolézačky, lavičky nebo fotokoutek s městskými dominantami.

Městský park založil v roce 1926 Okrašlovací spolek jako Masarykovy jubilejní sady a jejich součástí byla čtyřřadá lipová alej, která byla v letech 2009 a 2011 rozšířená. Nad řekou Jihlavou park ve východní části ukončuje Masarykova vyhlídka vybudovaná v roce 1930 k 80. výročí narození prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.