Cime 2 kvartál 2024

Do zahájení letní sezony vznikne ve Strážnici přístaviště na pravém břehu

Strážnice (Hodonínsko) 15. února (ČTK) - Do zahájení hlavní turistické sezony bude mít přístaviště na Baťově kanále ve Strážnici na Hodonínsku kapacitu vyšší o 14 malých plavidel a jednu osobní loď. Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) začalo v lednu na pravém břehu přístaviště rozšiřovat. Stát to bude 32 milionů korun a hotovo by mělo být v červnu. Řekl to dnes na tiskové konferenci ředitel ŘVC Lubomír Fojtů. Rozšíření kapacity má vyřešit problém s jejím kritickým nedostatkem během letní sezony, zájem o rekreaci na Baťově kanále roste.

Díky své koncepci přístaviště poskytne místo pro odpočinek a přímý přístup do přilehlého skanzenu. Využívá tvaru původní laguny tvořící obratiště lodí. Základem je oblouk pevného mola o délce téměř 120 metrů. Kolmo k němu budou upevněny plovoucí výložníky, které poskytnou prostor pro vyvazování deseti lodí do délky přibližně deseti metrů a čtyř lodí do délky osmi metrů. Díky rozšíření kapacity přístaviště bude možné uvolnit tři stání v prostoru současného přístaviště na levém břehu pro přistávání plavidel údržby Povodí Moravy a složek Integrovaného záchranného systému.

"Baťův kanál se po celé své délce stává čím dál navštěvovanější oblastí jak turisty z České republiky, tak ze zahraničí. O rozšíření přístaviště na pravém břehu se začalo přemýšlet už v roce 2008, přičemž tato stavba je opravdu významným milníkem pro turistický ruch. Město počítá se zvýšením počtu návštěvníků, proto naváže na investiční akci ŘVC navýšením parkovacích kapacit, vybudováním přístupové komunikace a veřejného osvětlení," uvedl starosta Strážnice Risto Ljasovský.

Stavební rozvoj kanálu bude letos i v dalších letech velmi intenzivní. "V průběhu roku bychom rádi ještě zahájili výstavbu plavební komory v Rohatci, která zajistí prodloužení Baťova kanálu do Hodonína. To umožní další rozvoj plavby na jižní části Baťova kanálu a zvýší i návštěvnost turistů připlouvajících po vodní cestě z jihu do Strážnice," řekl Fojtů. Další významné stavby jsou rozplánovány až do roku 2030. Díky nim by se měla délka splavného Baťova kanálu prodloužit na 72 kilometrů a významně se zvýší kapacita přístavů. Splavný má být kanál z Hodonína až do Kroměříže.