Komatsu potřebuju Bagr

Do soutěže Stavba roku Plzeňského kraje se i přes zpomalení oboru hlásí 37 děl

Plzeň 1. července (ČTK) - Celkem 37 stavebních děl, po loňsku druhé nejvyšší číslo v 19leté historii, se přihlásilo do letošní soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. Největší počty jsou v kategorii novostaveb, zastoupené je celé spektrum. Je pozoruhodné, že soutěž i přes zpomalení stavebnictví vzbudila opět tak velký zájem a navzdory nedostatku stavebního materiálu a posunutým kolaudacím se přihlásilo tolik loni zkolaudovaných staveb, řekl ČTK Stephan Kronmüller, jednatel firmy Eurosoftware, která je partnerem soutěže. Vítězové budou vyhlášeni 8. září.

Podle šéfa krajského odboru regionálního rozvoje a předsedy sedmičlenné odborné poroty Miloslava Michalce soutěž přispívá ke zvyšování kvality staveb v regionu a projektanti i stavebníci ji považují za prestižní. Někteří díky titulu vyhrávají zajímavé zakázky. "I přes covid, válku na Ukrajině i zvýšení cen chtějí všichni velké i malé zakázky dodělávat. A ví, že cena materiálu nebude stagnovat, takže se staví. Byť se ceny zvedly enormně, tak se to zatím neodrazilo v tom, že by investoři přestali stavět," uvedl," řekl. Kraj, města i obce hodně investují, mnoho z nich má stavby podpořené dotacemi EU a musí je dokončit v termínu. Loňský rok byl podle něj dobrý, ale neumí predikovat příští rok.

Michalec je také překvapený počtem přihlášených staveb. "Pocházejí z větších i menších obcí, a jejich kvalita se stále drží na vysoké úrovni," uvedl. Nejvíce je novostaveb, zastoupeny je i všech ostatních šest kategorií - rekonstrukce, byty, dopravní stavby, sportovní a volnočasové stavby a veřejná prostranství. Porota je všechny objela. Po jejich posouzení rozhodne o udělení nominací, z nichž se pak budou vybírat vítězové. Od 4. července začne také internetové hlasování o tom, která ze staveb získá Cenu veřejnosti.

V loňském ročníku soutěže se o ceny utkalo 40 staveb, nejvíc ze všech 14 krajů ČR, a třem z nich byl udělen titul Stavba roku Plzeňského kraje. V kategorii novostaveb získala titul dostavba východního ambitu kláštera v Mariánské Týnici na Plzeňsku, v rekonstrukcích zvítězilo Kulturní centrum – Pivovar Domažlice a nejlepší stavbou pro bydlení byl zvolen Atriový dům ve svahu v Plzni. Cenu veřejnosti získalo prodloužení tramvajové trati na Borská pole. Polovina přihlášek přišla z obcí a měst, všechny soutěžní stavby byly podle Michalce rovnoměrně rozprostřeny po území kraje.