Komatsu potřebu bagr

Do Mnichova Hradiště se v červnu vrátí zpět vodotrysk Lidická růže

Mnichovo Hradiště (Mladoboleslavsko) 3. května (ČTK) - V Mnichově Hradišti začali s úpravami místa, kde 6. června slavnostně zprovozní bronzový vodotrysk Lidická růže. Na rohu ulic Lidická a Obránců míru byl vodotrysk ve tvaru lidické růže poprvé umístěn v roce 1984. Růži akademického sochaře Jaroslava Marka odsud v 90. letech zřejmě někdo odcizil. K letošnímu 80. výročí vyhlazení Lidic ji stejný autor díky částečně zachovanému sádrovému odlitku vytvořil znovu. Náklady na úpravu místa a zhotovení růže jsou zhruba 700.000 korun, na které městu přispěje několik sponzorů. ČTK to za Mnichovo Hradiště sdělil Martin Weiss.

"Původní cena, kterou si sochař Marek z Trutnova účtoval v roce 1984, byla 35.000 Kč, dnes udělal kopii za 40.000. Vzhledem k tomu, že sám velmi stál o to, aby se růže na místo vrátila, realizoval repliku takřka za náklady," sdělil ČTK Weiss. Marek našel původní sádrové odlitky jednotlivých listů růže, které použil jako předlohu.

S úpravami místa, které zahrnují obnovu zeleně, výměnu chodníků a nový mobiliář, začalo město loni na podzim. Částečně na ně využívá recyklovaný materiál, například žulové desky z náměstí nebo žulové kostky z mozaikových chodníků. "Nyní jsou už hotové zásahy na zeleni a rekonstruované chodníky v ulici Obránců míru. V parčíku se vyzdívá šachta pod vodotryskem," doplnil Weiss.

Na záhony město vysadí také růžové keře, které mu jako dar přislíbili z Růžového sadu míru a přátelství v Lidicích. Růže darované z Lidic vysázelo město už kolem původního bronzového vodotrysku v roce 1984. Ten byl špatně vybudován a z technických důvodů odpojen od přívodu vody, růži lidé poškodili a její části později zřejmě rozkradli.

Růžový sad v Lidicích byl založen v červnu 1955 pod názvem Sad míru a přátelství. Je jedním z největších růžových sadů v Česku, roste v něm kolem 240 odrůd růží.