husqvarna

Do 22. ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje se přihlásilo 23 staveb

Karlovy Vary (ČTK) - O hlasy veřejnosti i odborníků ve 22. ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje bude usilovat 23 staveb, 13 projektů a šest zachráněných památek. Celkový počet staveb a projektů, které se soutěže od jejího vzniku účastnily, tak přesáhl 600. I letos se do soutěže přihlásily jak stavby měst a obcí, tak i soukromých investorů. I škála staveb je široká, od bytových domů přes průmyslové objekty až po dopravní stavby. Hlasování veřejnosti skončí 22. června, kdy budou také vyhlášeni vítězové odborných ocenění, řekla dnes novinářů Anna Vlášková z Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary, které soutěž pořádá.

Zatímco do soutěže realizovaných staveb a připravených projektů se hlásí sami autoři, zhotovitelé nebo vlastníci staveb, do soutěže o zachráněnou památku roku vybírají vhodné objekty pořadatelé soutěže. Podle Vláškové jde o to nejen upozornit veřejnost na mnohdy méně známé památky, ale i ocenit majitele, kteří se rozhodli je zachránit a vrátit jim funkci.

Město Karlovy Vary letos do soutěže poslalo například opravu Vřídelní kolonády nebo expozici Velkých lázeňských měst Evropy na Zámecké kolonádě. Karlovarský kraj se chlubí dokončením dostavby chebské nemocnice a krajští silničáři modernizací křižovatky u čerpací stanice ONO v Sokolově. Mezi stavbami jsou ale například i rekonstrukce vodojemu, přestavba továrny nebo systém tůní a zeleně v Josefově.

I v projektech lze najít drobnější přestavby, jako například projekt rekonstrukce výměníku, ale i bytové domy nebo rozsáhlou transformaci okolí jezera Medard.

Mezi zachráněné památky odborníci vybrali letos tři kostely, středověký důl Jeroným, obnovu vysoké pece v Šindelové nebo obnovu statku v Pomezné.

Podle člena Regionálního stavebního sdružení a ředitele společnosti Lias Vintířov Rudolfa Borýska se musí stavebnictví potýkat s dopady zejména energetické krize. V poslední době se omezily hlavně soukromé investice, nejvíce to je vidět na bytové výstavbě. ."Stát by se měl do této situace vložit a pomoci s bytovou výstavbou, podobně jako například okolní země, ať už formou zvýhodněných hypoték nebo jinak," míní Borýsek. Stěžejní, hlavně do budoucna, je ale podle něj vytvořit stabilní energetickou politiku, která by zajistila konkurenceschopnost českých firem vůči zahraničí.

Po letech praxe mají už pořadatelé vyzkoušený model kontroly hlasování tak, aby každý hlasující mohl hlasovat jen pro jednu položku z každé kategorie. Letos při kontrole pomáhá i umělá inteligence. Od příštího roku by už měla nahradit dohled počítačového technika.