husqvarna

Dluhonice za kompenzace kvůli D1 opraví kulturní dům a vybudují cyklostezku

Přerov 19. dubna (ČTK) - Místní část Přerova Dluhonice žádá jako kompenzaci kvůli chystané stavbě dálnice D1 v blízkosti tamních domů peníze na opravu kulturního domu a stavbu bezpečné cyklostezky do města. Peníze by měly získat z druhé vlny těchto kompenzací, dohromady jde o 5,9 milionu korun, sdělila dnes ČTK mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Na vyplacení kompenzací Dluhonicím se dohodli již dříve zástupci Přerova, Olomouckého kraje a ministerstva dopravy. O peníze žádá Přerov kraj, kterému rozpočet o tyto částky zvýšil Státní fond dopravní infrastruktury.

Dluhoničtí si z peněz z druhé vlny kompenzací chtějí nechat opravit kulturní dům, celková předpokládaná částka je 3,4 milionu korun, uvedla náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová (ANO). Druhé místo, kam by měly směřovat kompenzační peníze, jsou pozemky podél Prechezy, na nichž má být vybudována cyklostezka. "Je dohodnuto, že město Přerov zajistí majetkoprávní přípravu, vykoupí se pozemky, na kterých se bude stezka stavět. Cena za 5500 metrů čtverečních by se měla pohybovat okolo 2,5 milionu korun," uvedl radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje se má žádostmi o dotace zabývat 21. června, pokud Přerov uspěje, bude mezi městem a krajem uzavřena smlouva o poskytnutí dotace a peníze mohou být využity už v roce 2022, doplnila Chalupová. Olomoucký kraj už uvolnil Dluhonicím v první vlně kompenzací částku 9,3 milionu korun. První kroky zahrnovaly projektové dokumentace na opravy poškozených komunikací či chodníků i rozvoj území Záhumení.

Na vyplacení kompenzací Dluhonicím za stavbu poslední části dálnice D1 z Přerova do Říkovic ve výši až 132 milionů korun se dohodli zástupci Přerova, Olomouckého kraje a ministerstva dopravy. Koordinaci kompenzace si vzal na starost Olomoucký kraj. Poslední úsek D1 z Přerova do Říkovic, který povede kolem Dluhonic, má vyřešit dlouhodobě špatnou dopravní situaci v Přerově. Stavba musí začít nejpozději letos na podzim, kdy pro projekt končí výjimka z posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), přípravu stavby však provázejí žaloby, které musejí řešit úřady i soudy.