Cime 2 kvartál 2024

Divadlo v České Lípě se v září otevře po rekonstrukci, už teď nabízí abonentky

Česká Lípa(ČTK) - Jiráskovo divadlo v České Lípě se po náročné rekonstrukci otevře až v polovině září, už teď si ale mohou zájemci rezervovat abonentky. Návštěvník si předplatí sedm předem určených představení, která se postupně odehrají v Jiráskově divadle, a to po celou příští divadelní sezonu tedy od listopadu do května příštího roku. Zájemci si mohou místo v hledišti už teď rezervovat na stránkách https://www.cl-kultura.cz/jiraskovo-divadlo. Abonentku si pak mohou zaplatit a vyzvednout od 4. září v Kulturním domě Crystal, sdělila ČTK manažerka divadla Martina Hodinková.

"Se zakoupením abonentky se pojí řada výhod. Návštěvníci mají dopředu dané termíny všech představení, po celou dobu mají stálé místo v hledišti, abonentka je přenosná, pokud se tedy návštěvník nemůže dostavit na nějaké představení, může za sebe poslat někoho jiného. Hlavní výhodou je snížená cena oproti běžným cenám vstupenek na jednotlivá představení," doplnila Hodinková. Abonenty bude navíc před prvním představením čekat přípitek v nové divadelní kavárně.

Předplatné přijde na 1900 korun a nabídne sedm představení. Těšit se mohou jeho držitelé v listopadu na umělecké spojení pěveckého dua Kchun a tanečního souboru Dekkadancers, v prosinci divadlo předplatitelům nabídne hereckou legendu Ivu Janžurovou ve francouzské komedii Pusťte mě ven. Po Novém roce je na programu Kdyby tisíc klarinetů v podání Západočeského divadla v Chebu, Přelet nad kukaččím hnízdem v provedení Divadla Radka Brzobohatého nebo Společenstvo vlastníků v podání Městského divadla Mladá Boleslav.

Jiráskovo divadlo vzniklo ve 30. letech minulého století přestavbou městské tělocvičny z roku 1907. Budova ale měla špatnou vzduchotechniku i statiku a nutně potřebovala rekonstrukci, která začala v listopadu 2020. Hotovo mělo být loni na podzim, práce za 200 milionů korun se ale protáhly kvůli koronaviru, nedostatku pracovníků i materiálu. "Zpoždění stavba nabrala i kvůli komplikacím společnosti ČEZ při realizaci přeložky v Panské ulici, bez které nebylo možné divadlo připojit na nový, kapacitnější přívod elektrické energie," řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Nová budova je bezbariérová, kromě velkého divadelního sálu, jehož kapacita 375 diváků zůstala zachována, vznikly dva menší prostory pro 100 a 40 diváků, kde bude možné pořádat komornější akce. V přízemí přibyla divadelní kavárna, jejíž provoz bude nezávislý na provozu divadla. Budova má moderní osvětlení a ozvučení a také klimatizaci a vzduchotechniku. Stavbaři zároveň vybudovali podél divadla průchod, který spojuje Panskou ulici s Jiráskovou.