Developeři: Zpřísnění poskytování hypoték neřeší nedostatek bydlení
Praha 26. listopadu (ČTK) - Oslovení developeři vidí za extrémní nedostupností bydlení málo stavebních povolení. Odhady České národní banky o nadhodnocení ceny bytů ale odmítají pro přetrvávající zájem kupujících byt či jinou nemovitost koupit. Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték podle nich nepovede k řešení bytové krize. Vyplývá to z vyjádření společností, které dnes ČTK oslovila.
Byty byly podle ČNB ve druhém čtvrtletí nadhodnoceny téměř o 25 procent, a až o 30 procent v případě bytů investičních. V obou případech je to o pět procentních bodů více než před půl rokem, uvedla centrální banka.
Výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková tyto odhady označila za akademickou domněnku bez podrobnější analýzy. Poukázala na stále rostoucí zájem o nové byty ze strany kupujících. "Letos se dokonce s největší pravděpodobností prodá více než 7000 nových bytů, což bude znamenat rekord v počtu prodaných nových bytů," uvedla Tomášková.
Podle ní znovuzavedením limitů na hypotéky a snížením poměru mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti (LTV) stát pouze vytváří další problémy pro lidi toužícím po vlastním bydlení. Dále tak stěžuje už dost složitou situaci na realitním trhu, dodala.
Ředitelka strategie mezinárodního developera UDI Group Marcela Fialková ČTK řekla, že nejen střední, ale i vyšší střední třída nedosáhne na vlastní nové bydlení v hlavním městě. Důvod vidí na straně nabídky. "Do výstavby bylo loni v Praze povoleno jen 3200 nových bytů, což je při aktuální poptávce zcela nedostatečné. Například v polské Varšavě, kde naše firma aktuálně prodává byty za polovinu pražských cen, se ročně povoluje 20 až 25 tisíc nových bytů," uvedla Fialková.
Podle Fialkové za rozhodnutím ČNB stojí především ochrana bank. Řešení krize nedostupnosti bydlení rozhodnutí ČNB nepřinese. "Ceny bytů jsou vysoké proto, že jich je málo, a to se nezmění ani po opatřeních ČNB," dodala.
Na kupující investory poukázal ředitel prodeje a zákaznické péče Skanska Reality Lukáš Maděra. "Se stoupajícími hypotečními sazbami ubývá počet kupujících, kteří svou nemovitost financují hypotékou. Od konce loňského roku si u nás byt na hypotéku pořídilo 80 procent klientů. To je téměř o 20 procent víc než byl předcházející dlouhodobý průměr. Zvyšující se sazby ale odrazují část těchto kupců a na jejich místo pak nastupují zájemci, kteří pořizují byt za hotovost a častěji na investici,“ uvedl.
Tisková mluvčí Trigema a.s. Petra Martínková se nedomnívá, že by zpřísnění limitů pro poskytování hypoték zásadně ovlivnilo bytový trh v Praze. Podle ní se ale mnozí z žadatelů, kteří na hypotéku nedosáhnou, přesunou na nájemní trh. "Tam se ostatně už v tuto chvíli částečně přesouvají i developeři. Druhou skupinou jsou uchazeči o hypoteční úvěr, kteří byt nakupují z investičních důvodů a zamýšlí z budoucího nájmu krýt splátky úvěru. Za předpokladu přirozeného růstu nájmu se tento model stane ekonomicky nefunkční," dodala.