Cime 2 kvartál 2024

Developer v Olomouci začal stavět první byty z projektu Šantovka Living

Olomouc 8. prosince (ČTK) - Společnost Redstone Real Estate začala na pozemcích nedaleko nákupního centra Galerie Šantovka v Olomouci stavět první etapu obytné čtvrti Šantovka Living. Projekt čítající 200 bytů na začátku loňského roku kvůli vysokým cenám stavebních prací pozastavila. Nyní firma na poloostrově u řeky Moravy postaví prvních 34 bytů, dokončeny mají být na jaře 2023. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí skupiny Redstone Petr Hlávka.

První fáze projektu Šantovka Living podle Hlávky zahrnuje stavbu dvou bytových budov, na výběr v nich budou byty od velikosti 1 plus kk až po dispozici čtyři plus kk. "Byty obklopí zeleň a park, přesto budou stále v blízkosti centra města. Právě lokalita nabízí uživatelům dostupnost a kompletní občanskou vybavenost," uvedl Hlávka. Domy budou vybaveny tepelnými čerpadly, která zajistí vytápění, ohřev vody a stropní chlazení v celé budově.

Nové byty budou u soutoku řeky Moravy a Mlýnského potoku postaveny na pozemcích zkrachovalého podniku Milo, jehož výrobní a administrativní budovy byly již dříve srovnány se zemí. "Místo bylo pro řadu obyvatel Olomouce po desítky let skryté. Je obklopeno vodou a je odtud blízko do parků i centra Olomouce. Je to skrytá perla v centru města," uvedl již dříve majitel společnosti Redstone Real Estate Richard Morávek.

Projekt Šantovka Living byl představen v roce 2017, kdy developerská skupina Redstone oznámila na poloostrově u řeky Moravy stavbu 12 pětipodlažních bytových domů. První etapa stavby bytových domů se 136 byty měla být podle původních plánů dokončena v roce 2019. Projekt počítal s vybudováním předzahrádek, společných zahrad i centrálního parku s vodními prvky. Pamatoval také na dětské hřiště, venkovní tělocvičnu či dřevená mola podél vodních toků. Na začátku roku 2020 skupina Redstone oznámila, že projekt Šantovka Living pozastavila.

Bytová výstavba v Olomouckém kraji v době epidemie koronaviru výrazně zpomalila. Za prvních devět letošních měsíců začala v kraji stavba 1174 bytů, meziročně to bylo o bezmála pětinu méně. Bytová výstavba v kraji už loni po předchozím růstu meziročně klesla o 8,2 procenta, jelikož značnou část stavební sezony poznamenala epidemie. Předloni bytová výstavba v Olomouckém kraji naopak vzrostla o 2,3 procenta.

Byty se staví hlavně v Olomouci, kde se nyní připravuje, staví či dokončuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti budují byty v městské části Slavonín a další vznikly v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu. Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v sousedství nákupního centra Galerie Šantovka staví více než 300 bytů. Přes 200 bytů ve dvou etapách postaví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS.