Cime 3 kvartal 2024

Developer Prologis loni zahájil stavbu sedmi budov, osm dokončil

Developerská firma Prologis loni ve střední Evropě zahájila stavbu sedmi skladových budov o rozloze 200.000 metrů čtverečních. Největší zahájenou stavbou v Česku byl areál v pražských Úžicích. Dalších osm budov firma vloni dokončila. Na setkání s novináři to dnes řekl ředitel společnosti pro Česko a Slovensko Martin Baláž. Firma chce letos pokračovat v projektech v okolí Prahy, Brna a Plzně.

V regionu Prologis působí kromě Česka také na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Nejaktivnější byla firma loni v Polsku, kde zahájila stavbu čtyř nových budov, po jedné pak začala stavět v České republice, v Maďarsku a na Slovensku. Českou stavbou je areál v Úžicích, který má 21.000 metrů čtverečních a měl by být dokončen letos v červnu.

Developer loni ve střední Evropě dalších osm budov s celkovou plochou 189.000 metrů čtverečních dokončil. Součástí byly i dvě stavby v Brně a u pražského letiště s celkovou plochou kolem 50.000 metrů čtverečních.

Další nové developerské projekty, které firma plánuje pro letošní rok, jsou u dálnice D1 na Benešovsku, dále u dálnice D5 u Plzně a v Brně. Na Slovensku je pak pro firmu priorita oblast Bratislavy.

"Naše strategie je o kvalitě, chceme se proto zaměřit na správné lokality, což jsou v Česku pro nás Praha, Brno a Plzeň. Nechceme se pouštět do nějaké extenzivní spekulativní výstavby a budeme se soustředit na kvalitu našich budov," podotkl Baláž.

Upozornil také na další loňský růst nájmů. Praha podle něj patří k městům s nejvyšším nárůstem cen nájmů, loni to bylo zhruba o osm procent. Celoevropský průměr se pohyboval kolem pěti procent.

Společnost je s více než 1,2 milionu metrů čtverečních logistických a průmyslových ploch předním poskytovatelem distribučních nemovitostí v ČR.