Cime 3 kvartal 2024

Developer Ameside požádal o územní rozhodnutí na projekt čtvrti v centru Plzně

Plzeň 25. května (ČTK) - Developerská společnost Ameside a.s. z pražské skupiny Amádeus Real požádala o vydání územního rozhodnutí pro projekt nové městské čtvrti v centru Plzně. Zhruba za osm miliard korun ji chce postavit v letech 2024 až 2027 na území po domě kultury, který byl zbourán před deseti lety. Vydání územního rozhodnutí očekává developer do konce roku 2022, stavební povolení by chtěl získat příští rok, stavba by měla začít v první polovině roku 2024 a skončit za 3,5 roku. ČTK to dnes řekl spolumajitel skupiny Václav Klán mladší.

"Na podkladech a veškerých přípravách žádosti o územní rozhodnutí jsme pracovali skoro rok. S podmínkami a připomínkami vzešlými z předchozí schválené studie EIA, které jsme měli splnit pro vydání rozhodnutí, jsme se podle mě bezezbytku vypořádali," uvedl manažer projektu Tomáš Jícha. Developer, který v roce 2019 podepsal s městem dohodu o společném postupu, dlouhodobě spolupracuje s úřady a techniky města, potvrdil dnes primátor Pavel Šindelář (ODS). Podle něj půjde o první takto rozsáhlou, koncepčně novou a moderní čtvrť v Plzni po roce 1990. Změní se ráz Americké ulice a jejího okolí a propojí se lokalita hlavního nádraží až po náplavku.

"Projekt je co do velikosti území nesmírně náročný, a proto věci pomohlo, když jsme si stanoviska vyjasnili při vzájemné diskusi," řekl Jícha. Pandemie koronaviru podle něj přípravy projektu zkomplikovala a zpozdila.

Projekt zahrnuje bytové domy se zhruba 150 byty, přes 21.000 metrů čtverečních administrativních ploch, hotel se 110 pokoji a asi 100 obchodů. Čtvrtina ploch je určena pro občanskou vybavenost, tedy pro sport, volný čas a zábavu. Parkování se zhruba 1500 místy bude v podzemí. Návrhy, jak by mělo vypadat území naproti hlavnímu vlakovému nádraží v Plzni, jsou dílem architektů londýnského studia Chapman Taylor a českého AGE project.

"Samozřejmě nedotknutelné jsou podmínky územního plánu či územní studie města a požadovaného funkčního členění jednotlivých bloků nové čtvrti včetně procentuálních limitů pro obchodní plochy. Nikdo dnes ale kvůli problémům spojeným s pandemií nemůže vědět, jestli kupříkladu bude za pár let ještě dávat smysl hotel nebo bude i pro město přínosnější, když by bylo v prostoru více bydlení," řekl Jícha. Investor bude v přípravách přehodnocovat možnou funkcionalitu některých objektů, například hotelu.

Podle Klána přijde investice včetně nákupů pozemků na osm miliard korun, což je dvojnásobek proti jeho začátkům před zhruba deseti lety. K tomu, zda má Ameside zajištěné financování, uvedl, že firma má dlouhodobé partnery. "Ale teď je to ještě hodně předčasné. Už v průběhu stavebního řízení k vydání stavebního povolení budeme shánět financování na celý projekt a už v prvním čtvrtletí 2024 bychom chtěli začít se zemními a podobnými pracemi," uvedl. Podle Klána nebude Ameside stavět komplex po etapách, ale najednou a stejně tak ho také otevře. "Ameside hodlá dát do projektu obrovskou částku. To nejsou běžné investice v Plzni," uvedl Šindelář. Největší investicí ve městě za poslední roky byla podle něj pokračující stavba výrobny plechovek americké firmy Ball za 4,5 miliardy Kč.

Podle Jíchy půjde v ČR o jeden z prvních velkých developerských projektů, který splňuje parametry environmentální certifikace LEED s nejvyšší klasifikací Gold. Energetická náročnost budov i venkovních prostor bude co nejnižší. "Také banky těmito certifikacemi podmiňují financování," řekl. Minimálně 50 procent střech bude využito pro zeleň, dešťové vody zadrží podzemní nádrž a na střechách budov budou solární panely. Investor podle Jíchy zachová sloupovité duby v ulici U Lázní a platany na Americké třídě. Místo parkoviště u bývalého obchodního domu Prior vznikne veřejné prostranství s novou alejí podél chodníku a další výsadbou ve zpevněných plochách.

Primátor ČTK řekl, že původní projekt byl úplně jiný než dnešní. "Myslím, že patřil do minulého století. Plzeňané to vycítili a v referendu rozhodli (v lednu 2013 ho odmítli). Ale pak bylo těžké najít dohodu a vrátit se k jednacímu stolu a vlastně najít základní kameny dohody, které pak zastupitelstvo posvětilo," uvedl. Současnou spolupráci od roku 2019 považuje za perfektní. "A projekt má ze strany magistrátu zelenou," dodal.

Plzeň a Amádeus Real se počátkem roku 2019 dohodly na přerušení soudního sporu, který trval čtyři roky. Amádeus chtěl náhradu škody přes 1,8 miliardy korun kvůli neuskutečněnému původnímu projektu Corso Americká.