Cime 2 kvartál 2024

Developer Ameside má pravomocné územní rozhodnutí na projekt nové čtvrti v Plzni

Plzeň (ČTK) - Developer Ameside a.s. z pražské skupiny Amadeus Real má pravomocné územní rozhodnutí na projekt nové městské čtvrti v centru Plzně. Za osm miliard korun ji chce v letech 2025 až 2028 postavit na místě po bývalém domě kultury, který byl zbourán před 11 lety. Firma už měla územní rozhodnutí od plzeňského stavebního úřadu, ale proti němu se odvolal brněnský ekologický spolek Děti Země. Krajský odbor regionálního rozvoje ale teď verdikt stavebního úřadu označil za zákonný a věcně správný. ČTK to zjistila z úřední desky krajského úřadu, který tam rozhodnutí odboru vyvěsil 3. října. Na úřední desce bude 15 dnů, poté může developer podat žádost o stavební povolení.

"Územní rozhodnutí jsem podepsal minulý týden. (Děti Země) Už se nemohou odvolat, ale mohou podat žádost o přezkum na ministerstvo pro místní rozvoj nebo se bránit soudně, ani jedno už by ale přípravu stavby nezdrželo," řekl ČTK šéf krajského odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec. Po 15 dnech od vyvěšení na úřední desce se považuje verdikt za doručený a firma může podniknout další kroky ke stavbě nazvané Polyfunkční centrum AMESIDE a požádat o stavební povolení.

"Vnímáme samozřejmě pozitivně, že se projekt Ameside dostal do další fáze pravomocného územního rozhodnutí. V rámci odvolacího řízení byla závazná stanoviska týkající se vlivu projektu na životní prostředí, dopravní zátěž a územní plánování přezkoumána opakovaně, a to dokonce až na úrovni ministerstev zdravotnictví a životního prostředí," řekl ČTK člen správní rady společnosti Amadeus Real Estate Václav Klán mladší. Podle něj je projekt Ameside přínosem pro danou lokalitu, která je nyní v neutěšeném stavu. Spolu se sousedními bývalými městskými lázněmi, které loni odkoupil Plzeňský kraj a příští rok je začne adaptovat, má vylepšit centrální část Plzně a lokalitu otevře veřejnosti.

Podle Klána téměř roční zpoždění způsobené odvoláním způsobí prodloužení termínů výstavby zhruba o rok. "V prvním pololetí roku 2024 bychom chtěli podat žádost o stavební povolení. Stavět by se mělo začít v roce 2025, s dokončením v roce 2028," řekl.

Krajský úřad ve svém rozhodnutí nařídil investorovi například respektování hlukových limitů a vypracování hlukové studie, ozelenění více střech, firma má také upřesnit návrh pro hospodaření s dešťovými vodami, úřad rovněž stanovil podmínky pro kácení dřevin.

Projekt Ameside zásadně promění asi tříhektarové území proti hlavnímu vlakovému nádraží, sevřené spodní částí Americké třídy, Denisovým nábřežím a Ukrajinskou ulicí. Developer zbourá bývalý obchodní dům Prior, kde je teď Lidl a dětská herna. Projekt zahrnuje přes 120 bytů, 21.000 metrů čtverečních kanceláří a asi 100 obchodů. Čtvrtina ploch má být určena pro sport, volný čas a zábavu. Parkování s 1500 místy bude v podzemí. Investor podle Klána počítá s fotovoltaikou všude, kde nebudou zelené střechy i na vhodných fasádách, maximálním zateplením, opětovným využitím odpadního tepla produkovaného nájemci, dešťové vody na zalévání střech a splachování. Dodávky tepla a chladu zajistí Plzeňská teplárenská.