Komatsu potřebu bagr

Dětský hospic Dům pro Julii,jenž v Brně vzniká od srpna 2022,bude hotový v dubnu

Brno (ČTK) - Dětský hospic Dům pro Julii, který město začalo budovat v srpnu 2022, bude stavebně dokončený začátkem dubna. Termín se proti původnímu předpokladu o pár měsíců protáhl, při stavbě se objevilo několik komplikací. Brněnští radní dnes souhlasili s prodloužením prací a s úpravami týkajícími se poskytnutí dotace, řekla novinářům primátorka Markéta Vaňková (ODS). Kolaudaci a předání provozovateli město očekává do konce května.

Hospic vzniká v blízkosti domova pro seniory na Kociánce. Stavba měla trvat 15 měsíců. Objevilo se však několik komplikací, které ji zpozdily. Například při provádění zemních prací dělníci našli skládku komunálního odpadu, který bylo nutné vytěžit a odborně zlikvidovat. "Další problémy se vyskytly záhy. Nevhodné nestabilní podloží muselo být odtěženo a odvezeno na skládku a následně se začalo pracovat na základech domu. Poté se naštěstí vše rozběhlo, jak mělo," uvedla Vaňková.

Nyní stavební firma dokončuje opláštění domu modřínovými biodeskami, uvnitř pracovníci pokládají podlahové krytiny, montují světla, vypínače a zásuvky a kompletují vybavení hygienického zázemí. Rovněž zapojují bazénovou technologii a vybavení dalších odborných terapií, které budou využívat klienti hospice.

Jakmile to počasí dovolí, stavbaři začnou s terénními úpravami. Vybudují nové chodníky, cesty, parkoviště a součástí prací budou i sadové úpravy. "Součástí Domu pro Julii je také pochozí střecha, která zcela zapadne do okolního prostředí, protože budova je zapuštěna do svahu. Ve vnitřním nádvoří bude klidová zóna s jezírkem a vegetací. Tady budou moci trávit čas klienti a jejich rodiny. Hospic bude mít deset samostatných pokojů a zázemí pro rodiny. Jeho jedinečnost tkví ve spojení sociálních a zdravotních služeb, které jsou nutné pro péči o nevyléčitelně nemocné děti a mladistvé," doplnila Vaňková.

Celkové náklady na stavbu jsou 176 milionů korun bez daně, dotace má pokrýt 92 milionů korun.