Komatsu potřebuju bagr

Děti Země neuspěly s námitkou možné podjatosti Třebíče v řízení o Dukovanech

Jihlava 14. března (ČTK) - Spolek Děti Země neuspěl s námitkou o systémovém riziku podjatosti Třebíče a kraje při rozhodování o umístění nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Proti rozhodnutím ministerstva pro místní rozvoj a krajského úřadu podal spolek odvolání, o nichž rozhodne ministr Ivan Bartoš (Piráti) a jeho resort. Odvolání nemají odkladný účinek, sdělil dnes ČTK předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

"Stavební úřad v Třebíči může nyní kdykoliv vydat územní rozhodnutí pro nový jaderný blok i pro okolní silnice. V obou řízeních se navíc rozhoduje o vykácení stromů a keřů," uvedl Patrik.

Územní řízení k novému dukovanskému bloku bylo u stavebního úřadu v Třebíči zahájené loni v červnu. Krajský úřad v Jihlavě rozhoduje o podaných odvoláních a provádí přezkumy těchto závazných stanovisek.

"V obou odvoláních jsme opět upozornili, že v kraji existuje prokazatelná snaha snadno a rychle vybudovat nový jaderný blok, a to jak ze strany krajských a místních politiků, tak i od lokálních lobbistických skupin," uvedl Patrik. Spolek proto požádal, aby se územní řízení přesunulo do jiného kraje, což bylo podle předsedy spolku zatím zamítnuto.

Námitku na možnou podjatost krajského úřadu podle spolku zamítlo ministerstvo pro místní rozvoj v lednu. Ředitel krajského úřadu následně obdobně rozhodl o úřadu v Třebíči.

Za důležitý důkaz možného systémového rizika podjatosti krajského i městského úřadu na Vysočině považují Děti Země činnost komise pro výstavbu nového bloku v Dukovanech, kterou před několika lety vytvořila rada kraje. "Územní řízení pečlivě sleduje také ministerstvo průmyslu a obchodu, pro které advokát Jan Mareček loni na podzim k našim námitkám proti systémovému riziku podjatosti sepsal za 32.400 korun právní analýzu," uvedl Patrik.

Pokyn k zahájení tendru na stavbu nového bloku Dukovan dá vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu v tomto týdnu. V neděli to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Již dříve předseda vlády uvedl, že vyhodnocení tendru by mělo být uzavřené do konce roku 2024.