Komatsu potřebuju Bagr

„Dešťovka“ může snížit spotřebu pitné vody až o polovinu

Díky „dešťovce“ můžete ušetřit na ročních výdajích za vodu, a ještě udělat dobrý krok pro ekologii. Už dávno neslouží jen pro zalévání zahrad. Pří správném uskladnění pro ni najdete široké využití také v domácnosti.

Podle Pražských vodovodů a kanalizací spotřebujeme denně v průměru 113 litrů pitné vody. Z toho pouze polovinu použijeme na osobní hygienu, mytí nádobí, přípravu jídla nebo na samotné pití, kde je čistá voda nenahraditelná. Zbytek, který využíváme například na praní nebo splachování, je ale možné nahradit vodou dešťovou. Jediné, co je na to zapotřebí, je správná nádrž.

Na velikosti nádrže záleží

Nejčastějším způsobem sběru a skladování dešťové vody jsou sudy, ať už plastové nebo nerezové, do kterých je přiveden svod z okapů. V takové vodě se ale mohou skrývat choroboplodné zárodky, jelikož se dostane do kontaktu například se střešní krytinou. Taková voda je pak vhodná kromě zalévání zahrady jen na umývání auta.

Trochu složitějším, avšak výhodnějším řešením, je pořízení podzemní nádrže na jímání srážkových vod. Do takových nádrží se vejde větší množství vody, kterou navíc při správném ošetření můžete využít na splachování toalety nebo praní prádla.

„Denně spotřebujeme na splachování a praní prádla kolem 44 litrů pitné vody. Tomuhle plýtvání se dá předejít pořízením podzemní prefabrikované nádrže na jímání dešťových vod. Pokud k ní přidáte filtrační košíky v okapových roštech, zemní filtr, vodárnu s čerpadlem a rozvody, můžete „dešťovku“ využívat i na domácí práce nebo zmíněné splachování,“ říká Pavel Knotek, ze společnosti PREFA Brno, která se na výrobu a instalaci betonových nádrží zaměřuje.

Kromě toho, že tak na „dešťovce“ ušetříte za stáčení vody, snížíte i opotřebení své pračky. Srážková voda totiž neobsahuje tolik minerálů jako ta, kterou odebíráte z vodáren. Díky tomu si při praní vystačíte s menším množstvím pracího prášku a zároveň budete předcházet vzniku vodního kamene.

Podzemní nádrže na skladování srážkové vody mají také tu výhodu, že udržují teplotu pod 16 stupňů Celsia a tudíž v nich nedochází k nechtěnému množení bakterií. Uskladněnou vodu tak můžete využívat celoročně.

Na co myslet, než se pustíte do budování podzemní jímky

Ještě, než se rozhodnete, jakým způsobem budete dešťovou vodu skladovat, je dobré si uvědomit, na co ji plánujete používat.

Pokud vám jde o to mít vodu na zalévání zahrady a občasné umytí auta, pravděpodobně si vystačíte s plastovými sudy nebo kontejnery. V takovém případě je potřeba si dávat hlavně pozor před kontejnery „z druhé ruky“ a zjistit si, jestli se v nich v minulosti neskladovaly nebezpečné chemikálie.

Pokud ale plánujete zachovat se ekologicky, a ještě k tomu v budoucnu ušetřit i své peněžence tím, že budete využívat srážkovou vodu v domácnosti na praní, úklid nebo splachování, budete potřebovat podzemní nádrže.

Tady máte na výběr mezi plastem a betonem. Plastové nádrže jsou na pořízení levnější, beton má zase delší životnost, je u něj menší riziko, že se poškodí a má velkou nosnost.

Pořízení podzemních jímek na srážkovou vodu je sice nákladnější než koupě kontejnerů. Postupem času se vám ale na ušetřené spotřebě vody samy zaplatí, a navíc na jejich zbudování dotacemi přispívá také ministerstvo životního prostředí, které uhradí až 50 % vašich nákladů. Informace, jak si o příspěvek na podzemní nádrže zažádat, naleznete na stránkách www.dotacedestovka.cz.