Cime 2 kvartál 2024

Designérka: Malometrážní bydlení vyžaduje, aby člověk přestal hromadit věci

Brno (ČTK) - Čtyři interiéry malometrážních bytů s rozlohou od 20 do 34 čtverečních metrů si mohou prohlédnout návštěvníci nábytkářského veletrhu Mobitex v pavilonu P brněnského výstaviště. Jejich autorkou je designérka Iva Bastlová, která všechny čtyři interiéry navrhla za osm týdnů. Představují potřeby čtyř různých obyvatel malometrážního bytu, řekla Bastlová ČTK.

Největší interiér, který počítá s rozlohou bytu 34 čtverečních metrů, je určený pro svobodnou ženu, která žije sama a ráda vaří. Designérka ji vybavila sklopnou postelí, která se překlopením promění na pracovní stůl, v kuchyni našla místo i na kuchyňský ostrůvek a vermikompostér. Interiér v jemných pastelových barvách působí světle a prostorně. "U malometrážních bytů je třeba si uvědomit, že světlé barvy prostor opticky zvětšují a to platí i o podlaze. Je třeba se nebát světlé podlahové krytiny, jak je dobře vidět v tomto interiéru," uvedla Bastlová.

Je ráda, že ve čtyřech interiérech se podařilo použít čtyři typy postelí. Sklopnou u bytu pro mladou ženu, vysoké pohodlné lůžko u bytu pro seniory, spaní v patře v bytě pro mladou rodinu a spaní na kvalitní rozkládací pohovce v bytě pro dojíždějícího manažera. "To je typ bydlení, který se objevuje stále častěji. Je to byt spíš hotelového typu, protože člověk do něj chodí pouze přespat od pondělí do čtvrtka. I proto je vybavený malou rozkládací kuchyní, není to hlavní požadavek," přiblížila designérka.

Zatímco byt pro manažera je vybavený spíš v chladnějších barvách a strohém stylu, byt pro seniory má teplé barvy, byt pro mladou rodinu barvy neutrální doplněné výrazně barevnými prvky, jako je sedačka a závěsy.

"Při vybavování každého bytu je třeba si uvědomit, že u věcí, které nelze často měnit, jako je podlaha, kuchyně nebo vestavěné skříně, je důležitá kvalita. Stejně tak u věcí, které ovlivňují naše zdraví, jako je postel nebo židle k pracovnímu stolu," dodala návrhářka.

Malometrážní bydlení podle ní vede člověka k tomu, aby přestal hromadit věci. "Vestavěné skříně jsou u malých bytů základ. Bydlení v malém bytě zároveň lidi přinutí průběžně se věcí zbavovat, protože si prostě nemohou dovolit je hromadit," dodala Iva Bastlová.