Cime 2 kvartál 2024

Demolicí objektů začala v Teplicích revitalizace Tržního náměstí

Teplice (ČTK) - Demolicí objektů začala v Teplicích revitalizace Tržního náměstí. Po jejím skončení budou pracovníci vodáren upravovat sítě pod povrchem. Úprava samotného náměstí je v plánu v příštím roce. Prostoru by se po úpravách měla vrátit funkce náměstí, kde by trhovci mohli prodávat zboží v mobilních stáncích nebo přímo z auta. ČTK to dnes řekl mluvčí města Robin Röhrich. Architektonický návrh podoby plochy zahrnuje i vodní prvky, nové lavičky, osvětlení.

Menší bagr na náměstí demoluje zděné objekty, které dřív využívali pořadatelé trhů. Práce budou stát 405.000 korun. Severočeská vodárenská společnost po jejich skončení provede nutné opravy vodovodů a kanalizací pod povrchem. Se samotnou revitalizací počítá radnice v příštím roce, kdy vypíše výběrové řízení na zhotovitele. V návrhu rozpočtu města na příští rok je na to podle mluvčího vyčleněno deset milionů korun.

V hierarchii teplických náměstí jde o čtvrtý nejvýznamnější prostor. Podle autora návrhu nové podoby celého prostranství, architekta Jana Hanzlíka, je Tržní náměstí dlouhou dobu opomíjeným veřejným prostorem, který je situovaný přímo v centru, na zásadní spojnici dvou ohnisek městského života, a to Benešovým náměstím a nádražím. Cílem Teplic je podle mluvčího navrátit místu městský charakter, jaký si zaslouží, aby bylo po právu opět zváno náměstím.

Architekt Hanzlík ve svém návrhu pracuje s realizací vodních prvků. Pod celým městem protékají Sviní potok a Bystřice a cílem je podle Hanzlíka tyto vodní toky připomenout a alespoň náznakem vytáhnout na povrch. Absence vodního toku a nábřeží je také Tepličanům často předkládána jako nedostatek v městské krajině. Sviní potok protéká přímo pod Tržním náměstím. Dvě kašny budou provedeny z litého betonu s reliéfně provedenými nápisy s názvem toku, délkou, jmény míst, kterými potok protéká, a potoků, které se do nich vlévají. První kašna, určená pro střed náměstí, symbolizuje Sviní potok a Bystřici a jejich soutok pod Šanovským parkem. Druhá kašna v uličce do vnitrobloku symbolizuje pokračování potoka ze středu náměstí. Kašny by na sebe měly osově navazovat. Informace o průběhu toku budou na kašnách provedené reliéfně v betonu.

Plocha na Tržním náměstí bude po dokončení projektu znovu sloužit k provozování trhů. "Nebudou tam ale vystavěné objekty, trhy by měly být v mobilních prodejnách nebo stáncích nebo budou mít prodejci množnost prodávat přímo ze zaparkovaných vozidel," uvedl Röhrich. V projektu se počítá s využitím plochy v zadní části náměstí, směrem k ulici Na Hrázi, pro parkování.