Cime 2 kvartál 2024

Děčín oslovil vlastníky špatně udržovaných domů, chce je přimět k nápravě

Děčín 2. května (ČTK) - Děčínská radnice kontroluje bytové domy, které svým špatným technickým stavem ohrožují kolemjdoucí či parkující auta a hyzdí veřejný prostor. Náměstkyně primátora pro sociální věci Anna Lehká (Volba pro Děčín) rozeslala majitelům vytipovaných nemovitostí dopis, v němž je vyzývá, aby dali své domy do pořádku. Pokud tak neučiní, hrozí jim vysoká pokuta. Město se obrací i na nájemníky, kterým potřebné informace o jejich právech předávají městští policisté. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí města Luděk Stínil.

"Technický stav řady bytových domů je tristní. Nejčastěji se setkáváme s odpadávajícími kusy omítky, závadnou elektroinstalací, chybějícími protipožárními prvky, ale setkali jsme se už i s vypadanými kusy zdiva okolo oken a zcela zrezivělými rámy balkonových výplní. Takové domy představují pro veřejnost přímé ohrožení, a přiznám se, že už mi s vlastníky dochází trpělivost," řekla Lehká.

Ve městě je podle aktuálního místního šetření sociálních pracovníků a městské policie zhruba 30 nemovitostí ve špatném technickém stavu, nejzávažnější problémy jsou v Boleticích a Ústecké ulici. Neuspokojivý stav některých boletických panelových domů zmiňuje i čerstvá analýza zpracovaná Agenturou pro sociální začleňování, která poskytuje městu bezplatnou metodickou podporu a umožňuje čerpat prostředky na řešení problematiky sociálního vyloučení ze specifických finančních zdrojů.

"Nezastírám, že tyto domy často obývají problematičtí nájemníci, i toto řešíme. Žije zde však dlouhodobě i řada slušných nájemců, kteří za bydlení v těchto domech platí vysoké částky a představují velmi zranitelnou skupinu osob, jež často neví, jak se proti postupu vlastníků nemovitostí bránit," uvedla Lehká. Radnice spolu s Českou advokátní komorou nabízí zájemcům, kteří ve špatně udržovaných domech bydlí, bezplatné právní konzultace. "Neznamená to, že chceme nějakou skupinu obyvatel zvýhodňovat, ale prostřednictvím nájemníků hodláme zvýšit tlak na majitele nemovitostí. Budeme-li úspěšní, prospěch ve formě vyššího komfortu bydlení a vyššího pocitu bezpečí budou mít všichni," doplnila náměstkyně.

Město začalo spolupracovat také s úřadem práce a se stavebním úřadem, které mají větší pravomoce. Samotné město vlastníky nemovitostí nabádá k tomu, aby o svůj majetek řádně pečovali. Radnice zahájila také informační kampaň cílenou na nájemníky. "Naši strážníci obcházejí postupně všechny nájemníky ve vytipovaných nemovitostech. Předají jim dopis, vysvětlí vše potřebné včetně toho, na koho se mohou obrátit s žádostí o pomoc," řekl ředitel městské policie Marcel Horák. Informace byla rovněž distribuována všem terénním pracovníkům a poskytovatelům sociálních služeb ve městě, kteří ji budou dále předávat svým klientům.