Cime 3 kvartal 2024

Daň z nemovitosti bude od letoška ve Zlíně čtyřikrát až pětkrát vyšší než dosud

Zlín (ČTK) - Daň z nemovitosti bude od letoška ve Zlíně čtyřikrát až pětkrát vyšší než v předchozích letech. Například majitelé bytů o velikosti 3+1 platili dosud průměrně 1098 korun, nově to bude 3736 Kč. Na zvýšení daně mají vliv dva faktory, zákonná úprava v rámci takzvaného vládního konsolidačního balíčku a městská obecně závazná vyhláška o stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí, která je účinná od 1. 1. 2024, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer. Město zvýšilo koeficienty pro výpočet daně po 15 letech. Zastupitelé změnu vyhlášky schválili loni v červnu, zástupci opozice s tím nesouhlasili.

Majitelé bytů o velikosti 2+1 dosud ve Zlíně platili daň z nemovitosti průměrně 659 korun, od letoška to bude 2241 Kč. "Majitelé bytů o velikosti 3+1 dosud ve Zlíně platili průměrně 1098 Kč, od letoška to bude nově 3736 Kč. Majitelé domů dosud platili 1485 Kč, nově to bude asi 5145 korun," řekl dnes ČTK Melzer.

Od loňského roku platí obyvatelé krajského města také více svoz komunálního odpadu, zdražilo i jízdné v městské hromadné dopravě. Všechny nepopulární kroky mají vést k tomu, aby město mělo peníze na další rozvoj, které citelně chybí, uvedl mluvčí.

"Jednou ze základních otázek pro další směrování města je, zda jít ekonomicky odpovědnou cestou, nebo populisticky nechat věci tak nějak běžet. Patnáct let se vybírala stejná daň z nemovitosti, dvanáct let se nehýbalo s cenou jízdného v MHD, ani zvýšená základní sazba poplatku za svoz komunálního odpadu nepokryje náklady na osobu spojené se svozem. Vše doplácí město, proto se kloníme k nepopulární, ale odpovědné cestě. Na této se budou podílet občané, zároveň však bojujeme společně s dalšími městy na státní úrovni za komplexní změnu rozpočtového určení daní, která je v tuto chvíli pro většinu statutárních měst velmi nevýhodná," uvedl náměstek primátora Miroslav Chalánek (ODS).

Roční příjmy města z daně z nemovitých věcí se zvýší ze současných 56 na 141 milionů korun. "Díky konsolidačnímu balíčku přijde naopak ročně město Zlín na příjmové straně přibližně o 50 milionů korun, současně s ohledem na úpravy v daňové oblasti, zejména kvůli úpravám sazeb DPH, město Zlín vydá přibližně o 20 milionů více na výdajové straně. Bojujeme taktéž za peníze z rozpočtového určení daní, kdy máme příjem na jednoho obyvatele 20 tisíc korun, kdežto Praha, která vykonává i funkci kraje, má přes 60 tisíc korun na občana a Brno, Ostrava nebo Plzeň má kolem 35 tisíc korun na občana," uvedl Chalánek.

Město chystá v nadcházejících letech velké investice. Jde o dopravní projekty, rekonstrukci náměstí Míru, rekonstrukci Velkého kina, řešení budovy bývalého soudu, rekonstrukci zlínského zámku či dostavbu radnice, celkem jde o více než tři miliardy korun. Od letoška město navýšilo peníze pro rozvoj místních částí o 15 milionů korun, celkově budou obyvatelé místních částí prostřednictvím komisí rozhodovat o 40 milionech korun. Navýšil se i rozpočet participativního rozpočtu Tvoříme Zlín. Schválený rozpočet města počítá letos se schodkem téměř 257 milionů korun, předpokládá příjmy 2,249 miliardy korun a výdaje 2,506 miliardy.