Komatsu potřebu bagr

Další tendr na opravu nádraží v Kolíně chce SŽ vyhlásit do konce roku

Kolín 16. listopadu (ČTK) - Správa železnic chce do konce roku vyhlásit tendr na rekonstrukci vlakového nádraží v Kolíně. Součástí má být například bezbariérový přístup ke všem nástupištím a nové vyústění podchodu na opačné straně nádraží ve Starokolínské ulici. Stavět by se mělo začít v červenci 2023, řekl dnes ČTK mluvčí Správy železnic Jan Nevola. Veřejnou soutěž na stavbu Správa železnic několikrát rušila, firmy s cenami překročily cenový limit.

"Záměr projektu byl aktualizován a následně schválen Centrální komisí Ministerstva dopravy ČR. Vypsání veřejné zakázky bychom chtěli stihnout ještě do konce roku," řekl Nevola. V záměru se podle něj zejména zvýšily náklady na stavbu. "Zvýšení předpokládané ceny je však v mezích, které odpovídají současné složité ekonomické situaci," doplnil mluvčí. Poslední nabídka počítala s cenou 423 milionů korun.

V návaznosti na stavbu podchodu město plánuje v jeho ústí ve Starokolínské ulici vybudování parkovacího domu pro 360 aut. Počítá se zahájením stavby v letech 2023 až 2024.

Každé nástupiště bude propojené s podchodem výtahem a schodištěm. Výpravní budova i nástupiště jsou v Kolíně nyní bezbariérově přístupné pouze pomocí pojízdných plošin na schodištích ze současného podchodu. Nový přístup z opačné strany nádraží má odlehčit frekventovanému přístupu ze strany centra města. Součástí stavby má být i úprava nástupišť, jejich zastřešení a oprava administrativní budovy před nádražím.

Nádraží v Kolíně je nejfrekventovanějším nádražím ve středních Čechách a důležitým přestupním uzlem. Do Kolína vede pět železničních tratí, a to ze směru od Prahy, Olomouce, Ledečka, Havlíčkova Brodu a Velkého Oseku.