husqvarna

Další skladovací haly se v Brně u letiště zatím stavět nebudou

Brno 21. února (ČTK) - Další skladovací haly se v Brně u letiště zatím stavět nebudou. Firma Letiště Brno, kterou ovládá developerská společnost Accolade, stáhla záměr z procesu posuzování EIA, vyplývá z informací na tomto portálu. Společnost se záměrem stavět v blízkosti letiště další haly narazila na odpor brněnského magistrátu, městské části Slatina a sousedních Šlapanic. Důvodem jsou obavy z dalšího zvýšení dopravy v přetížených ulicích. Podle mluvčího Letiště Brno Jakuba Splavce jsou ale všechny plány v souladu s územním plánem a problém je zpolitizovaný. Společnost chce nicméně hledat s městem shodu, napsal Splavec ČTK.

Accolade má letiště v pronájmu od roku 2017 od Jihomoravského kraje. Od té doby se sice osobní doprava nijak nerozvinula, výrazně se však začala rozvíjet logistická zóna v okolí letiště a přibyly zde tisíce metrů čtverečních skladů pro logistické firmy. Roste i nákladní letecká doprava. Současný plán počítal podle dokumentu na Informačním portálu EIA se zástavbou na 6,5 hektaru v místech, kde jsou dnes již nepoužívané hangáry vojenských letadel v severozápadním areálu letiště. Jedna hala měla mít rozměry 170 krát 85 metrů, druhá 241 krát 89 metrů. Haly měly zajišťovat krátkodobé uskladnění zásilek překládaných z letadla do aut a opačně. Provoz hal měl být nepřetržitý. V současnosti se překládka odehrává podle investora ve skladech, které nejsou přímo u letiště. Nové přepravní proudy měly zvýšit již tak extrémní zátěž dálničního exitu na 201. kilometru D1.

Letiště chtělo stavět už letos a hotovo mělo být v roce 2025, ale nyní se plán odsouvá na neurčito. "Připravovaný záměr splňuje veškeré zákonné požadavky, obsahuje akustickou i dopravní studii a samozřejmě je v souladu s územním plánem. Bohužel byl politizován nesprávným směrem. Problematika neúnosné dopravy nevzniká v areálu letiště, ale především na Černovické terase. Vždy jsme byli pro město i naše okolí partnerem. Proto jsme návrh prozatím stáhli a chceme najít společnou shodu," uvedl Splavec.

Podle vyjádření politiků je možné najít shodu až ve chvíli, kdy bude existovat nový dálniční sjezd. "My nechceme, aby doprava z nových hal zatěžovala především městské části Tuřany a Slatinu. Chceme, aby tato výstavba vznikla až poté, co bude stát nový dálniční sjezd u Černovické terasy. Zároveň musí být hotový i obchvat Tuřan. Pokud bude nová letištní infrastruktura napojena na nový sjezd z D1, tak si výstavbu představit umíme," řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Teoreticky by mohly obě dopravní stavby stát do roku 2030.

Podle starosty Slatiny Jiřího Idese (ČSSD) je také zjevné, že velká část nákladních aut, která odjíždějí z letiště, nenajíždějí na dálnici D1, ale míří dál do Slatiny Řípskou ulicí. Ta už je zcela běžně dopravou přetížená a velkou část tvoří kamiony.