Komatsu potřebu bagr

Dálnici D35 Vysoké Mýto - Džbánov postaví tři firmy za 1,830 miliardy korun

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybralo zhotovitele úseku dálnice D35 Vysoké Mýto - Džbánov. Postaví jej za 1,830 miliardy korun bez DPH sdružení firem Eurovia CS, M-Silnice a Stavby mostů. Na stavbu je vydáno pravomocné stavební povolení, pracuje se na archeologickém průzkumu trasy a dokončuje se majetkoprávní vypořádaní, uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Podle jeho dřívějšího vyjádření by se mělo začít stavět na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí. Úsek D35 Vysoké Mýto - Džbánov měří téměř šest kilometrů a vytvoří obchvat Vysokého Mýta. Součástí stavby bude i šest dálničních mostů a čtyři nadjezdy, dvě mimoúrovňové a tři okružní křižovatky. Celková délka protihlukových stěn dosáhne 3290 metrů. Úsek by měl být uveden do provozu v roce 2026.

V Pardubickém kraji je v provozu více než 30 kilometrů dálnice D35. Naposledy se loni 22. prosince otevřel úsek z Časů do Ostrova na Chrudimsku, který měří 14,7 kilometru.V pátek 5. května začala stavba dalšího úseku, trasa dlouhá téměř 12 kilometrů vznikne mezi Janovem a Opatovcem na Svitavsku. Náklady dosáhnou 2,54 miliardy korun, na dokončení má stavební firma dva a půl roku.

Připravují se i další úseky od Ostrova kolem Vysokého Mýta, Litomyšle a Moravské Třebové až do Mohelnice na Olomoucku. Části Opatovec - Staré Město a Staré Město - Mohelnice by se měly stavět formou PPP projektů, tedy se zapojením soukromého investora.

Cílem je dokončit dálnici D35 v Pardubickém kraji do konce roku 2029. Dálnice má vést z LIberce přes Hradec Králové a Olomouc do Lipníka nad Bečvou. Po dokončení bude s délkou 210 kilometrů nejdelší dálnicí v Česku.