Komatsu potřebuju Bagr

Dálnici D35 Džbánov - Litomyšl postaví za 3,424 miliardy Kč bez DPH Budimex

Litomyšl (Svitavsko) (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybralo zhotovitele úseku dálnice D35 Džbánov - Litomyšl. S cenou 3,424 miliardy korun bez DPH se jím stala polská společnost Budimex SA. Uvedl to dnes na síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Cena stavby se původně odhadovala na 4,518 miliardy korun bez DPH.

"Na stavbu délky 7,5 kilometru je vydáno stavební povolení v právní moci a dokončuje se majetkoprávní příprava. Zahájení realizace stavby plánujeme na přelom prvního a druhého čtvrtletí tohoto roku," uvedl Mátl.

Úsek Džbánov - Litomyšl měří 7589 metrů a zahrnuje i devět mostů, z toho dva nad dálnicí. Součástí stavby je rovněž mimoúrovňová křižovatka Řídký, 5263 metrů protihlukových stěn a odpočívka Hrušová. Kromě toho stavbaře čekají přeložky silnic, cest a inženýrských sítí. Tato část by měla být uvedena do provozu v roce 2026.

Polská společnost Budimex získala nedávno v Pardubickém kraji také zakázku na dostavbu poldru v Kutříně na Chrudimsku za 639 milionů korun. Pojme až 3,6 milionu metrů krychlových vody a území povodí Krounky a Novohradky ochrání před záplavami.

ŘSD chce do konce března zahájit výběrové řízení na zhotovitele stavby navazujícího úseku dálnice D35 Litomyšl - Janov. Na úsek je vydané společné územní a stavební povolení v právní moci a pracuje se na majetkoprávní přípravě.

V listopadu začala v Pardubickém kraji výstavba úseku dálnice D35 Vysoké Mýto - Džbánov. Šest kilometrů dlouhá silnice zároveň vytvoří obchvat Vysokého Mýta silně zatíženého tranzitní dopravou. Termín dokončení stavby se podařilo urychlit zhruba o pět měsíců, v provozu by tak mohl být na konci roku 2025.

V Pardubickém kraji se již delší dobu staví také úsek D35 Janov - Opatovec. V Královéhradeckém kraji se buduje dálnice mezi Hořicemi a Sadovou.

Dálnice D35 má spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Po dokončení, které se plánuje na rok 2029, bude s délkou 210 kilometrů nejdelší dálnicí v Česku.

Z D35 je zatím hotovo několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém kraji úsek Liberec - Turnov, v Pardubickém kraji úsek Sedlice - Opatovice - Časy - Ostrov a v Olomouckém kraji úseky Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou.