Dálnice mezi Svitávkou a D35 se má začít stavět v roce 2028, plánuje ŘSD

Brno (ČTK) - Dálnice spojující Svitávku na Blanensku s budoucí dálnicí D35 u Moravské Třebové na Svitavsku se má podle Ředitelství silnic a dálnic začít stavět v roce 2028. Vyplývá to z dokumentu EIA pro posuzování vlivů na životní prostředí, který silničáři odeslali ministerstvu životního prostředí a je dostupný na Informačním portálu EIA. Oficiálně záměr silničáři označují jako silnici první třídy 73, ta však má mít standardní šířku dálnice se čtyřmi pruhy a připravuje se pro rychlost 130 kilometrů za hodinu. Stavba této části je rozdělena na dva úseky, uvedl web Zdopravy.cz.

O alternativě k přetížené silnici I/43, která vede z Brna do Svitav, se mluví už několik desetiletí. Nejpotřebnější je jižní část od dálnice D1 přes Brno ke Kuřimi, je však také zároveň nejkomplikovanější na prosazení proti velkému množství odpůrců. Proto silničáři připravují střední a severní část samostatně bez ohledu na to, kdy se podaří stavět v Brně a okolí. Dlouho se také uvažovalo s ohledem na dopravní intenzity, že mezi Svitávkou a dálnicí D35 bude stačit střídavý třípruh, ale i na nátlak lokálních politiků a senátorky Jaromíry Vítkové (KDU-ČSL) se to změnilo na čtyřpruh dálničního typu.

Hotovo by podle současných předpokladů mohlo být v roce 2032, kdy už by mohla být hotová i dálnice D35. Nová komunikace povede od Svitávky, kde bude mimoúrovňová křižovatka s boskovickou silnicí, v trase bývalé tzv. Hitlerovy dálnice. Jde o trasu, na níž se stavěla v letech 1939 až 1942 dálnice, které měla spojit Vídeň a Vratislav, tehdy města ležící v nacistické Německé říši. Zůstala však nedostavěná a v terénu je množství náspů či mostů. Za Chornicí se od původní trasy nová dálnice odkloní kvůli blízkosti sídel a povede východně od Městečka Trnávka za Dětřichov, kde se napojí na dálnici D35. Součástí budou ještě další čtyři mimoúrovňové křižovatky u Vanovic, Velkých Opatovic, Městečka Trnávky a Borušova.

Střední úsek mezi Bořitovem a Svitávkou, který měří osm kilometrů, by se mohl stavět podle silničářů v letech 2026 až 2029. Již zažádali o územní rozhodnutí. V případě úseku od dálnice D1 k Bořitovu se teprve chystá dokumentace EIA a se stavbou se počítá nejdříve v roce 2030.