Cime 2 kvartál 2024

Dálnice D35 bude alternativou k D1, zatím ale funguje jen její část

Praha 21. prosince (ČTK) - Základní údaje o dálnici D35 (22. prosince se otevře úsek mezi Časy a Ostrovem v Pardubickém kraji):

- Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc, a vytvořit tak alternativní trasu k přetížené D1. Zároveň se má po jejím otevření výrazně ulevit městům a obcím po trase současné silnice první třídy číslo 35, která dnes z velké části slouží tranzitní dopravě. V provozu jsou ale zatím jen izolované úseky komunikace, které měří zhruba sto kilometrů, nyní přibude dalších 15 kilometrů. Po úplném dokončení by měla mít dálnice a navazující rychlostní silnice s číslem 35 přibližně 260 kilometrů (trasa řady úseků ještě není určená), a být tak druhá nejdelší po D1 (ta dnes měří 366 kilometrů).

- Nejdelší zprovozněný úsek D35 slouží motoristům na Moravě, až na malou část u západního okraje Olomouce dálnice již dnes spojuje Mohelnici (kde navazuje na silnici I/35) s Lipníkem nad Bečvou (kde na ni navazuje úsek D1 k Ostravě). Celkem tato část dálnice měří zhruba 60 kilometrů. Úsek na západ od Olomouce je zároveň nejstarším na D35 (původně to byla rychlostní silnice R35, dálnicí je oficiálně od ledna 2016), jednotlivé části dokončili stavbaři už mezi roky 1978 a 1986.

- Hotových je také přibližně 30 kilometrů čtyřproudé komunikace na druhém konci plánované D35, a to z Chrastavy nedaleko hranic s Německem a Polskem přes Liberec po Turnov. Oficiálně se ovšem dnes jedná pouze o silnici pro motorová vozidla s nižší povolenou rychlostí, než je na dálnici. Postupná výstavba tohoto úseku probíhala v mnoha etapách od 70. let minulého století prakticky až do roku 2014.

- Třetím dokončeným úsekem D35 byla spojka mezi dálnicí D11 a takzvanou hradubickou silnicí I/37 nedaleko Hradce Králové, která měří přibližně čtyři kilometry a v provozu je od konce roku 2009. Loni přibyl necelých 13 kilometrů dlouhý úsek Opatovice nad Labem - Časy, který dálnici dovedl na půl cesty k Vysokému Mýtu. Na něj navazuje nyní otevíraných zhruba 15 kilometrů z Časů k Ostrovu na Chrudimsku. Oba úseky se podle původních plánů měly otevřít zároveň, druhý z nich (který se přitom začal stavět první) ale zdržely komplikace při stavbě mostu přes železniční koridor u Uherska.

- Další pokračování dálnice D35 od Časů směrem k Mohelnici se teprve chystá, nejdále jsou plány v případě necelých 12 kilometrů mezi Janovem a Opatovcem na Svitavsku, kde Ředitelství silnici a dálnic (ŘSD) v polovině letošního října zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby, která by měla začít příští rok na jaře a dokončena v roce 2026. Ve stejné době by měl být otevřen také úsek kolem Vysokého Mýta do Džbánova. Následovat budou patrně v roce 2027 úseky Džbánov - Litomyšl a Litomyšl - Janov. Z Opatovce do Starého Města řidiči budou jezdit nejdříve v roce 2029.

- Výstavbu prvních dvou úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji komplikovala nejen výběrová řízení na dodavatele stavby nebo vleklý výkup pozemků, ale také zdlouhavá jednání kolem její přesné trasy. Například teprve v roce 2008 se rozhodlo o tom, že komunikace v Pardubickém kraji povede kolem Litomyšle a Svitav blíže těmto městům (tzv. jižní trasa), namísto stavebně náročnější severní varianty blíže k České Třebové a Ústí nad Orlicí. Dlouho se jednalo o vedení dálnice u Litomyšle, kompromisní řešení se podařilo najít až loni na jaře.

- Svedení tranzitní dopravy z Vysokého Mýta a Litomyšle na nové dálniční úseky patří v současné době k prioritám, obě města nyní trpí pod náporem zhruba 20.000 aut denně, z velké části kamionů. Nyní otevíraný úsek D35 přitom může přivést do obou měst další dopravu, protože například pro cestu z Prahy do Ostravy se severní trasa už stane časovou i kilometrickou alternativou k tradiční variantě po D1 (oproti cestě přes Brno bude trvat - v případě plynulé dopravy - jen o 20 minut déle, ovšem je o zhruba 30 kilometrů kratší).

- ŘSD připravuje výstavbu R35 i na jejím severním konci, koncem letošního listopadu zahájilo výběrové řízení na zhotovitele desetikilometrového úseku mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Královéhradecku, který by měl začít sloužit řidičům v roce 2026. Tedy stejně jaké v případě 7,5 kilometru mezi Sadovou a napojením na dálnici D11 na západním okraji Hradce Králové. O rok později má být hotová i poslední část obchvatu Olomouce.

- Nejistý je zatím osud úseku mezi Turnovem a Jičínem, jenž měl podle představ vedení Libereckého kraje z roku 2011 vést přes Český ráj zhruba ve stopě současné silnice I/35. S trasou, která by rozdělila chráněné území, nesouhlasila ekologická sdružení ani nové vedení kraje. Jasnější je situace u zbylé části chystané dálnice: ŘSD plánuje mít D35 mezi Úlibicemi u Jičína a Hradcem Králové hotovu do roku 2028.