husqvarna

Daikin testuje klimatizace a tepelná čerpadla v obří komoře se dvěma domy

Plzeň (ČTK) - Plzeňský Daikin může nově testovat ve vývojovém centru svoje klimatizační jednotky a tepelná čerpadla v obří klimatické komoře za 116 milionů korun. V ní má postavené dva patrové rodinné domy, jeden typický pro chladnou severní Evropu a druhý pro teplý jih. Daikin si tam může nastavit teploty od minus 20 do plus 50 stupňů Celsia a zkoumá chování jednotek v obou domech. Základním principem je testování, jak se uvnitř cítí lidé, řekl ČTK supervizor testovacích zařízení Jindřich Živný. Podle něj bude komora jen pro vývoj a výzkum, nebudou se v ní ověřovat vyrobené jednotky z linky.

Firma, která je téměř ze 100 procent orientována na export, nainstaluje do domů v komoře svoje klimatizace nebo tepelná čerpadla a bude simulovat reálné podmínky v různých místech Evropy. "Bílá část je klasický dům, který se staví spíš na jihu. Konstrukce je z tvárnic, nezateplená. Má daleko větší akumulaci tepla, drží teplo i chlad," řekl Živný. Pravá část je dřevostavba z Finska nebo Švédska. Díky sendvičové konstrukci má velmi dobrou izolaci a jsou tam použitá trojitá skla. Má ale nízkou akumulaci tepla, uvedl.

Komfort bydlení bude Daikin ověřovat senzory na teplotu a vlhkost, které jsou v podlaze, stropě i stěnách. "Máme vyhodnocující počítač. Uvidíme, jak se stavba ohřívá a jak to na člověka působí," řekl Živný. Do domů může firma také zavěsit od stropu k podlaze stovky tyčí s měřicími body, které ukazují v různých výškách teplotu a vlhkost. Získá tak 3D model chování domu.

"Typické třeba je, že Švéd si na wi-fi nastaví vytopení chaty na víkend a my zjistíme, za jak dlouho se vyhřeje, jestli je správné rozvrstvení vzduchu, zda je u země zima a u stropu teplo, jestli se ohřejí stěny - tedy, zda se tam bude cítit komfortně," uvedl Živný. Komora může dosáhnout teploty minus 15 stupňů a 99 procent vlhkosti, kdy všude sněží. "To je velmi těžká kondice pro tepelné čerpadlo, aby dokázalo topit, protože stále namrzá," řekl. Stěna mezi domy je demontovatelná, takže lze testovat zařízení v místnosti dlouhé až 13 metrů.

Celkové náklady na stavbu komory, domů, technologie regulace tepla a vlhkosti a unikátní software činily 116 milionů, z toho 50 milionů pokryla dotace na vědu a výzkum. "Nevíme o tom, že by někdo v Evropě něco podobného měl. Je to naše know-how. Například systém s měřícími tyčemi jsme vyvinuli sami. Nevisí tu senzory a netahá se tu tisíc kabelů," řekl Živný. Základní idea se vyvíjela 1,5 roku, stavba trvala rok. Komora má nízkou spotřebu, chladí se ekologickým CO2 a firma nakupuje zelenou elektřinu.

Ostrý provoz komora spustí na přelomu září a října. Podle personálního manažera Tomáše Matouška bylo už současné testovací zázemí firmy ojedinělé v Evropě, ale nová komora je ještě o úroveň výše.

V plzeňském vývojovém centru Daikinu pracuje nyní téměř 100 lidí a stálo už přes miliardu korun. "Do vývoje a laboratoří jsme začali hodně investovat v roce 2012," řekl. Daikin sice vyvíjí jednotky primárně pro evropský trh, ale některá vylepšená zařízení z Plzně se prodávají v Asii i Americe. “Máme standardní vývoj, kdy naše produkty prochází neustálou evolucí, ale také náročnější advance (pokrokové) projekty, jimiž určujeme trend v našem oboru,” dodal.