husqvarna

D35 má spojit Liberec, Hradec a Olomouc, funguje jen malá část

Praha 14. prosince (ČTK) - Základní údaje o dálnici D35 (15. prosince se otevře nový úsek mezi Opatovicemi nad Labem a Časy na Pardubicku):

- Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc, a vytvořit tak alternativní trasu k přetížené D1. Zároveň se má po jejím otevření výrazně ulevit městům a obcím po trase současné silnice první třídy číslo 35, která dnes z velké části slouží tranzitní dopravě. V provozu jsou ale zatím jen izolované úseky dálnice, které měří necelých sto kilometrů. Po úplném dokončení by měla mít dálnice a navazující rychlostní silnice s číslem 35 přibližně 260 kilometrů (trasa řady úseků ještě není určená), a být tak druhá nejdelší po D1 (ta dnes měří 366 kilometrů).

- Nejdelší zprovozněný úsek D35 slouží motoristům na Moravě, až na malou část u západního okraje Olomouce dálnice již dnes spojuje Mohelnici (kde navazuje na silnici I/35) s Lipníkem nad Bečvou (kde na ni navazuje úsek D1 k Ostravě). Celkem tato část dálnice měří zhruba 60 kilometrů. Úsek na západ od Olomouce je zároveň nejstarším na D35 (původně to byla rychlostní silnice R35, dálnicí je oficiálně od ledna 2016), jednotlivé části dokončili stavbaři už mezi roky 1978 a 1986.

- Hotových je také přibližně 30 kilometrů čtyřproudé komunikace na druhém konci plánované D35, a to z Chrastavy nedaleko hranic s Německem a Polskem přes Liberec po Turnov. Oficiálně se ovšem dnes jedná pouze o silnici pro motorová vozidla s nižší povolenou rychlostí, než je na dálnici. Postupná výstavba tohoto úseku probíhala v mnoha etapách od 70. let minulého století prakticky až do roku 2014.

- Třetím dokončeným úsekem D35 je pak spojka mezi dálnicí D11 a takzvanou hradubickou silnicí I/37 nedaleko Hradce Králové, která měří přibližně čtyři kilometry a v provozu je od konce roku 2009. Právě na ni naváže nový úsek Opatovice nad Labem - Časy, který dovede dálnici na půl cesty k Vysokému Mýtu. Příští rok pak má být dokončena část z Časů k Ostrovu na Chrudimsku. Oba úseky, které měří zhruba 27 kilometrů, se podle původních plánů měly otevřít zároveň, druhý z nich (který se přitom začal stavět první) ale zdržely komplikace při stavbě mostu přes železniční koridor u Uherska.

- Výstavbu prvních dvou úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji komplikovala nejen výběrová řízení na dodavatele stavby nebo vleklý výkup pozemků, ale také zdlouhavá jednání kolem její přesné trasy. Například teprve v roce 2008 se rozhodlo o tom, že komunikace v Pardubickém kraji povede kolem Litomyšle a Svitav blíže těmto městům (tzv. jižní trasa), namísto stavebně náročnější severní varianty blíže k České Třebové a Ústí nad Orlicí. Dlouho se jednalo o vedení dálnice u Litomyšle, kompromisní řešení se podařilo najít až letos na jaře.

- Koncem příštího roku by se už mělo kolem Litomyšle začít stavět, první bude zhruba dvanáctikilometrový úsek Janov - Opatovec. V dalších letech mají přijít na řadu úseky Džbánov - Litomyšl a Litomyšl - Janov, stejně jako části Ostrov - Vysoké Mýto a Vysoké Mýto - Džbánov. Stavba první by měla podle Ředitelství silnic a dálnic začít v roce 2023 a skončit v roce 2026, druhé v roce 2022 a trvat do roku 2026.

- Nejistý je zatím osud úseku mezi Turnovem a Jičínem, jenž měl podle představ vedení Libereckého kraje z roku 2011 vést přes Český ráj zhruba ve stopě současné silnice I/35. S trasou, která by rozdělila chráněné území, nesouhlasila ekologická sdružení ani nové vedení kraje. Jasnější je situace u zbylé části chystané dálnice, ŘSD plánuje výstavbu D35 mezi Úlibicemi u Jičína a Hradcem Králové po jednotlivých úsecích mezi lety 2022 až 2026. Letos v říjnu vydalo ministerstvo dopravy stavební povolení na výstavbu úseku D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Královéhradecku, dlouhého zhruba deset kilometrů.