husqvarna

CzechInvest vybral zpracovavatele dopadové studie zóny na letišti Líně u Plzně

Líně (Plzeňsko) (ČTK) - Státní agentura CzechInvest vybrala zpracovatele dopadové studie strategického podnikatelského parku (SPP) na letišti v Líních u Plzně. Automobilka Volkswagen (VW) zvažuje, že by tam do začátku roku 2028 otevřela továrnu na baterie do elektromobilů za 120 miliard Kč. Studie vznikne nejpozději do konce letošního roku, předběžné výsledky by měly být na podzim, řekl ČTK mluvčí CzechInvestu David Hořínek.

SPP chce vybudovat stát, který investici VW do tzv. gigafactory podporuje. Vláda loni v červenci stanovila klíčové stavby v lokalitě a je připravena dát na ně devět miliard korun. VW se má rozhodnout, zda zvolí pro investici ČR, už brzy. Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) v květnu po jednání s okolními obcemi v Dobřanech ČTK řekl, že finální dohoda mezi ČR a VW má být uzavřena do letošního prosince. Tehdy nabídl starostům založení společného podniku, který by ovlivňoval budoucí rozvoj SPP.

"Získaná data (z dopadové studie) pomohou zpřesnit podobu celého projektu, zejména pokud jde o zmírnění dopadů parku na celý širší region v oblastech bydlení, zdravotnictví, životního prostředí i dopravy," uvedl Hořínek. Podle něj podepsal CzechInvest smlouvu na dodávku dopadové studie s konsorciem firem AQE advisors, 4ct a FARA ON union vybraným v soutěži.

Současně poběží posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). "Počítáme, že při odevzdání dokumentace EIA na jaře 2024 mohou vyplynout další požadavky na kompenzace. Dopadovou studii budeme tedy ještě aktualizovat," řekl koordinátor projektu za CzechInvest David Petr.

SPP má mít podle dohody s obcemi a Plzeňským krajem velikost zhruba 280 hektarů včetně obslužných budov a pojme do 5000 zaměstnanců.

Šéf CzechInvestu Petr Očko uvedl, že agentura s investorem prověřila 15 lokalit v ČR. "Jedině letiště Líně splňuje potřebné parametry, jako je velikost plochy a struktura vlastnictví pozemků, a je technicky připravitelná v požadovaném harmonogramu, pokud jde o dopravní infrastrukturu, stabilitu podloží a míru kontaminace," řekl. Dopadová studie podle něj umožní přesněji určit, jak projekt ovlivní dané území, a díky ní půjde zpřesnit připravovaná kompenzační opatření a co nejvíce podpořit rozvoj dotčených obcí.

"Řada kroků, které bude třeba udělat, už vyplynula z jednání se starosty a místními občany a spolky. Hlavním ústupkem je zmenšení plochy parku a snížení počtu zaměstnanců," řekl mluvčí. Podle něj pokročila vyjednávání o podobě dopravní infrastruktury, jejichž cílem je minimalizovat tranzit přes okolní obce a napojit park na dálnici a na železnici. Běží také jednání s obcemi o kapacitách škol v kraji.