Cime 2 kvartál 2024

Cyklostezka mezi Moravskou Třebovou a Starým Městem má vést jinudy

Moravská Třebová (Svitavsko) 25. ledna (ČTK) - Moravská Třebová na Svitavsku se nebude podílet na stavbě cyklostezky do Starého Města. Zastupitelé Starého Města zvolili jinou trasu a začínají s přípravou od znovu, pomoc Moravské Třebové zamítli. ČTK to řekla starostka Starého Města Jarmila Řezníčková (SNK obce Staré Město). Původní trasa byla připravená, letos se mohlo začít projektovat, reagovali zástupci Moravské Třebové.

Asi kilometrová trasa má spojit obě města, mezi nimiž vede silnice třetí třídy. Připravená byla cyklistická cesta prostředkem pole. Odborník podle Řezníčkové ale doporučil trasu kolem lesa jako vhodnější.

"Nová trasa vyústí v Moravské Třebová stejně jako ta původní. Nová se nám zdá lepší. Akce, které se mění, jsou dnes a denně ve všech obcích," řekla Řezníčková.

Pozemky patří Státnímu pozemkovému úřadu, starostka ho oslovila, čeká na jeho vyjádření. K termínu přípravy a případnému zahájení stavby se konkrétněji nevyjádřila. Novou trasu schválili zastupitelé obce těsnou většinou, na téma jsou různé názory. "Jenom naivní lidé si myslí, že když se začíná od nuly, že se stezka neudělá," míní starostka.

O cyklostezce se hovoří řadu let, hlavní motivací je zlepšit bezpečnost cyklistů. Cyklostezka v původní trase byla připravená. Moravská Třebová chtěla zajistit žádost o krajskou dotaci na projektovou dokumentaci a následně požádat o dotaci na stavbu. Město chtělo přispět i finančně na výstavbu, sdělilo v tiskové zprávě.

"Veškeré dosavadní mnohaleté snahy a práce při přípravě tohoto záměru se dostaly do bodu nula. Jakkoliv je nám to líto, jejich rozhodnutí musíme respektovat. Nezbývá než doufat, že se veřejnost nového bezpečného úseku někdy v budoucnu dočká," reagovalo vedení Moravské Třebové na rozhodnutí Starého Města.