Čtvrtina domácností chce letos rekonstruovat, téměř polovina z nich investuje více jak čtvrt milionu
Vysoké úrokové sazby a drahé hypotéky budou letos brzdit trh s novým bydlením. České domácnosti ale chtějí bydlet lépe, i proto bude pokračovat zájem
o rekonstrukce stávajícího bydlení. Čtvrtina českých domácností se letos chystá na vylepšení svého bydlení, často kvůli vysokým cenám energií. V téměř polovině případů budou chtít do přestavby investovat přes čtvrt milionu korun.
Zatímco výstavba nových domů a bytů v České republice v letošním roce klesne o zhruba 6 %, zájem o rekonstrukce poroste. Z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos pro Xella vyplývá, že 24 % českých domácností se letos chystá na rekonstrukci. „Drahé hypotéky i byty zůstávají hlavní překážkou bytové výstavby. Nová bytová výstavba proto bude zpomalená, stavebníci se ve velkém vrhnou na rekonstrukce. České domácnosti totiž chtějí mít hezké bydlení, zároveň se budou pouštět do takových úprav, které povedou ke snížení energetické náročnosti bydlení,“ komentuje výsledky aktuálního průzkumu Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella, která je na českém trhu známá především jako výrobce stavebních materiálů Ytong.
Za jeden z klíčových důvodů pro rekonstrukci považují tři čtvrtiny stavebníků (76 %) zlepšení kvality bydlení. Český bytový fond je totiž stále ve srovnání se západní Evropou zastaralý, průměrné stáří bytu či domu u nás dosahuje téměř 40 let. „Druhým nejčastějším důvodem
pro rekonstrukce jsou právě vysoké ceny energií,“ dodává Peter Markovič. Vysoké ceny bydlení a nákladů na provoz bytu či domu označilo za jeden z hlavních důvodů rekonstrukce 35 % dotázaných.
Mezi dalšími klíčovými spouštěči modernizace jsou rozšíření či zvětšení současného bydlení
či nevyhovující dispozice bytu (15 %). „Naopak dříve tradiční důvody rekonstrukce, jako koupě staršího bytu a jeho následná renovace či naopak rekonstrukce před prodejem kvůli zvýšení hodnoty, jsou nyní upozaděny. I to naznačuje na oslabení letošního trhu s bydlením a přesun stavebních prací do rekonstrukcí,“ vysvětlil Peter Markovič.
O tom, že české domácnosti plánují spíše větší rekonstrukce, svědčí i očekávané náklady
na rekonstrukce. Téměř polovina (44 %) stavebníků očekává, že jejich náklady přesáhnou čtvrt milionu korun. Pro 15 % jsou očekávané náklady mezi 250 a 500 tisíci korunami, pětina respondentů počítá dokonce s náklady mezi 500 tisíci a jedním milionem korun, 9 %
je přesvědčeno o tom, že je vylepšení bytu bude stát přes milion korun. Naopak s částkou
do 100 tisíc korun počítá jen 27 % lidí.
Průzkum zrealizovala společnost Xella v prosinci loňského roku na vzorku 1000 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Rekonstrukcím navíc nahrává i fakt, že čtyři z pěti českých domácností bydlí ve vlastním bytě či domě, podíl vlastnického bydlení je v České republice jeden z nejvyšších v Evropě.
Podle dat Eurostatu bydlí ve vlastním bytě či domě 79 % českých domácností. Je to jedno z nejvyšších čísel v Evropě, průměr v Evropské unii je 70 %. Tradičně je nejsilnější podíl vlastnického bydlení ve východní Evropě, nejvíc lidí bydlí ve vlastním v Rumunsku (96 %),
na Slovensku (92 %) či v Chorvatsku (91 %). Naopak nejméně je vlastnické bydlení rozvinuto v Německu či v Rakousku, kde bydlí ve vlastním jen polovina domácností.
Xella CZ je dceřinou společností německé Xella Baustoffe GmbH, na českém trhu působí
od roku 1996, pod značkami Ytong, Silka a Multipor. V ČR má 3 výrobní závody,
a to v Chlumčanech, Hrušovanech u Brna a Horních Počaplech, ve kterých Xella CZ celkem zaměstnává více než 300 lidí.