Cime 3 kvartal 2024

CTP postaví s ČEZ Esco na střechách svých hal desítky megawattů fotovoltaik

Praha (ČTK) - Developerská společnost CTP nechá na svých průmyslových halách po celém Česku vybudovat desítky megawattů (MW) fotovoltaických elektráren. Postaví je ve spolupráci s energetickou firmou ČEZ Esco. První z nich nyní zprovoznili v CTPark Prague East v Nupakách u Prahy. Další nové elektrárny se staví v Chrášťanech u Prahy, Hradci Králové, Brně, Ostravě nebo v Cerhovicích u Hořovic. Dnes o tom informovala společnost ČEZ.

Budování fotovoltaických elektráren je součástí plánů CTP rozvíjení jejich parků jako energeticky neutrální. Do roku 2030 tak chce firma v Česku postavit elektrárny s celkovým výkonem 250 až 300 MW.

"Naše spolupráce s CTP je důkazem toho, že významní hráči na trhu jasně vidí ekonomické i ekologické výhody fotovoltaických elektráren. Fotovoltaiky dokážou pomoct českému průmyslu nejen snížit účty za energie, ale také naplnit klimatické závazky, které jsou v případě CTP mimořádně ambiciózní," řekl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. Podle něj obě společnosti zároveň diskutují i o dalších možnostech spolupráce, například v elektromobilitě nebo projektech energetických úspor.

Prvním výsledkem spolupráce obou firem je fotovoltaická elektrárna o výkonu dvou MW v Nupakách u Prahy, kde začal zkušební provoz. Elektrárna v Nupakách vznikla na střechách logistických budov, v nichž sídlí firma Raben, na ploše přes 8422 metrů čtverečních a ročně vyrobí 1,94 GWh bezemisní elektřiny, což odpovídá spotřebě přes 550 běžných domácností. Vyrobená elektrická energie bude spotřebována v areálu.

CTP je největším evropským vlastníkem, developerem a správcem logistických a průmyslových nemovitostí s téměř 11 miliony metrů čtverečních pronajímatelných prostor v deseti zemích. Od roku 2020 staví průmyslové a logistické haly tak, aby byly připraveny pro instalaci solárních zařízení.

ČEZ Esco je dceřiná firma ČEZ. Zaměřuje se na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce.