Cime 2 kvartál 2024

CTP chce mít do konce roku solární elektrárny na střechách s výkonem 15 MW

Praha 28. července (ČTK) - Developer průmyslových a komerčních nemovitostí CTP chce mít na střechách průmyslově-logistických hal ve svých CTParcích do konce roku fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem až 15 megawattů (MW). Do konce roku tak plánuje vybudovat solární elektrárny o výkonu devět megawattů. CTP o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Výkon 15 megawattů by pokryl roční spotřebu zhruba čtyř domácností.

Příští rok chce CTP vybudovat dalších až 20 MW. Celkem by mohlo na střechách budov CTP v ČR být 200 až 250 MW solárních elektráren s možným zvýšením výkonu až na 300 MW. Celkový plánovaný výkon až 300 MW by mohl pokrýt spotřebu téměř 86 běžných domácností.

V České republice v prvním pololetí letošního roku vzniklo 9354 solárních elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattu. Celkem je v Česku 60.229 fotovoltaických elektráren, jejich celkový výkon je 2255,7 MW.

Osadit soláry všechny střechy, které to umožňují, je dlouhodobou strategií CTP. Areály firmy tak budou energeticky soběstačné, navíc budou elektřinou přispívat do okolní elektrické sítě.

S instalacemi solárů začalo CTP v roce 2010 a dosud má fotovoltaikou pokryto 13 střech CTParků v ČR, které vytvářejí šest megawattů. Developer plánuje také zavedení tzv. zeleného vodíku ve větších CTParcích.

CTP přihlásilo několik svých projektů do první vlny Modernizačního fondu a získalo finance na projekty nad jeden megawatt na severní Moravě. Díky dotaci získá CTP přibližně 120 milionů korun na vybudování fotovoltaiky na šesti střechách v CTParku Ostrava a dvou v CTParku Nový Jičín, což pokryje přibližně 30 procent celkových investičních nákladů. CTP uspělo i s dalšími pěti brněnskými halami v dotační výzvě Modernizačního fondu s projekty pod jeden megawatt, na které by mělo získat 26 milionů korun. Developer se chystá zapojit i do dalších kol dotačních programů.

CTP je největším evropským vlastníkem, developerem a správcem logistických a průmyslových nemovitostí s více než osmi miliony metrů čtverečních pronajímatelných prostor v celkem deseti zemích. Společnost očekává, že do konce roku 2022 rozšíří své portfolio na deset milionů metrů čtverečních.