Cime 1 kvartál 2024

ČSÚ zveřejní zářijová data o průmyslu, stavebnictví a zahraničním obchodu

Praha 8. listopadu (ČTK) - Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v září dařilo průmyslu a stavebnictví v Česku a také zahraničnímu obchodu. Srpnové výsledky zaostaly za očekáváním analytiků. Průmysl se propadl do meziročního poklesu o 1,4 procenta a zahraniční obchod vykázal schodek 28,1 miliardy korun. Meziroční zrychlení růstu stavební produkce bylo podle analytiků dáno srovnáním s nízkými čísly z loňska.

Průmyslová výroba v srpnu přešla do meziročního poklesu z červencového růstu o 6,8 procenta. Důvodem byly zejména neplánovaně prodloužené dovolené v automobilkách a plánované odstávky v energetice. Výrazné zlepšení situace ekonomové nečekají kvůli přetrvávajícím problémům s nedostatkem materiálů.

Schodek zahraničního obchodu byl v srpnu v meziročním srovnání horší o 35,6 miliardy koruny. Obchodní bilance Česka tak skončila v deficitu potřetí za sebou. Vliv mělo vedle poklesu vývozu motorových vozidel také výrazné zdražování paliv.

Srpnové meziroční zvýšení stavební výroby o 1,2 procenta nebylo podle analytiků vzhledem k poměrně nízké srovnávací základně očekávaným nastartováním tempa růstu. Stavebnictví tlumí zrychlující zvyšování cen stavebních prací i materiálů i nedostatek pracovníků.