Cime 3 kvartal 2024

ČSÚ zveřejní červnová data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

Praha 6. srpna (ČTK) - Český statistický úřad dnes oznámí, jak se letos v červnu dařilo průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. V květnu zaznamenali statistici meziročně lepší výsledky, pro analytiky byla ale květnová data spíše zklamáním, naznačila podle nich limity domácí ekonomiky. Průmyslová produkce vzrostla v květnu meziročně o 25,3 procenta, stavební výroba o 5,8 procenta a bilance zahraničního obchodu skončila s přebytkem 6,3 miliardy korun. Podle statistiků byla příznivá meziroční čísla v květnu stále dána nízkým srovnávacím základem z loňského roku, který zásadně ovlivnila omezení kvůli epidemii koronaviru.

Přestože průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o více než čtvrtinu, ve srovnání s letošním dubnem, který zaznamenal rekordní růst, ale průmysl klesl o 3,6 procenta. Výrobce podle ekonomů začíná trápit nedostatek potřebných součástek.

Stavební výroba v květnu meziročně vzrostla poprvé po více než rok trvajícím propadu. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta. Stavebnictví po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 od loňského dubna vytrvale oslabovalo. V několika měsících loňského i letošního roku byl meziroční propad stavební produkce dokonce větší než deset procent. Růstu stavebnictví pomohly uvolnění proticovidových opatření a příznivé počasí. Brzdou je naopak stále nedostatek pracovníků a materiálu, uvedli analytici.

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Meziročně to sice bylo o 6,9 miliardy víc, ale v dubnu skončila bilance v plusu 19,3 miliardy Kč.