Komatsu potřebuju bagr

ČSÚ: Stavební výroba v Olomouckém kraji loni do září vzrostla na 5,6 mld.Kč

Olomouc (ČTK) - Základní stavební výroba v Olomouckém kraji loni od ledna do září meziročně vrostla o 2,6 procenta na 5,599 miliardy korun. Ve srovnání s ostatními kraji ale byla čtvrtá nejnižší, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Za celý rok 2022 základní stavební výroba v kraji díky vyšší intenzitě pozemního stavitelství meziročně vzrostla zhruba o čtvrtinu na 7,863 miliardy korun.

V Olomouckém kraji se za prvních devět měsíců loňského roku zvýšila hodnota inženýrského i pozemního stavitelství. Hodnota pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov, od ledna do září meziročně vzrostla o 1,9 procenta na 3,268 miliardy korun. U inženýrského stavitelství statistici zaznamenali nárůst hodnoty o 1,7 procenta na 2,174 miliardy korun. Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a potrubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech.

V celém Česku hodnota základní stavební výroby za tři čtvrtletí loňského roku vzrostla o 7,9 procenta na 166,318 miliardy korun. Pokles vykázaly dva kraje. Nejvyšší hodnotu stavební výroby vykázala Praha, a to 72,627 miliardy korun.