husqvarna

ČSÚ: Stavební společnosti provedly loni práce v hodnotě přes 680 miliard korun

Praha (ČTK) - Stavební společnosti v roce 2022 provedly práce za 680 miliard korun, meziroční nárůst je 18 procent. Více jak tři čtvrtiny celého objemu byly vynaloženy na novou výstavbu, modernizaci a rekonstrukci. Z veřejných peněz se stavěly nejvíce inženýrské stavby a nejméně stavby bytové. Na práce v zahraničí české firmy daly meziročně o sedm procent méně. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Nejvíce se podle něj stavělo na území Prahy, kde se provedlo 19 procent všech prací. S větším odstupem se pak nejčastěji stavělo v Jihomoravském a Středočeském kraji. I tam ale na výstavbě pracovaly hlavně firmy se sídlem v hlavním městě. Značnou část zakázek mimo své území zpracovaly také společnosti z Olomouckého a Libereckého kraji. Naopak v Královéhradeckém kraji 68 procent všech pracích udělaly lokální stavební firmy.

Z veřejných zdrojů se také nejvíce stavělo v Praze, Jihomoravském a ve Středočeském kraji. "V roce 2022 realizovaly větší firmy s 20 a více zaměstnanci stavební práce v hodnotě 198 miliard korun pro veřejné zadavatele, což tvořilo 46,3 procent z jejich celkového objemu," uvedla Petra Kačírková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Podíl prací provedených v zahraničí byl zanedbatelný, přesto podle ČSÚ existují společnosti, v nichž práce v zahraničí tvořila významnou součást jejich celkového obratu. V zahraničí provedly české stavební firmy v roce 2022 práce za 12,2 miliardy korun. V předminulém roce to bylo o téměř miliardu více.

ČSÚ minulý týden oznámil, že stavební výroba v Česku v dubnu znovu klesla, meziroční pokles zrychlil na 6,4 procenta z revidovaných 2,6 procenta v březnu. Nižší byla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V pozemním, což jsou stavby bytových a nebytových budov, se snížila o 5,3 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 9,4 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce nižší o 3,4 procenta.