Komatsu potřebu bagr

Creditas Real Estate investuje za 10 let 27 miliard korun, i do nájemních bytů

Praha (ČTK) - Developerská společnost Creditas Real Estate plánuje během deset let investovat do výstavby bytů asi 27 miliard korun. Zástupci firmy na dnešní tiskové konferenci uvedli, že z 5500 bytů bude 1000 určeno na nájemní bydlení. Jedním z takových projektů bude dům U Milosrdných na Starém Městě v Praze v minulosti přezdívaný maršmeloun.

Prvním projektem nájemního bydlení Creditas Real Estate je aktuálně otevřený LOOX Prosek v Praze s 85 byty. Příští rok v červnu chce společnost dokončit dům U Milosrdných s 27 byty a 143 bytů vznikne do roku 2025 v rámci čtvrté etapy Jinonického dvora. V brněnském projektu Západní brána společnost plánuje vyčlenit k nájmu asi 300 z více než 890 nových bytů.

"Chceme dlouhodobé nájmy a stavět na flexibilitě, což znamená nabídnout lidem nájemní bydlení v průběhů celého života. Mladý pár začne v menším bytu, postupně se přestěhuje do většího a na stáří zase stačí menší byt. Ve světě je to obvyklé a rádi bychom to dokázali i tady," řekl novinářům generální ředitel Creditas Real Estate Jiří Vajner.

Společnost se podobně jako jiní developeři začíná zaměřovat více na nájemní bydlení, protože bydlení ve vlastních nových bytech ztěžuje inflace, drahé hypotéky a stoupající ceny. "Nastává renesance nájemního bydlení," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

V Česku podle dat Eurostatu z roku 2021 bydlelo v nájmu 21,7 procent lidí. Dufek odhadl, že pokud se Češi zbaví stigmatu, že musí byt vlastnit, tak je potenciál, aby v Česku bydlelo v nájmu 30 procent lidí. Vzhledem k cenám a životní úrovni lidem asi nic jiného nezbude, dodal Dufek.

Podle průzkumu, který pro Creditas Real Estate provedla na počátku roku agentura Ipsos mezi 1500 lidmi bydlícími v pronajatém domě či bytě, výše nájmů rostly loni pomalu, 36 procentům respondentů vůbec. Čtvrtině oslovených stojí nájemné do 20 procent čistého příjmu a 37 procentům do 30 procent příjmu. Nejlevnější je v tomto ohledu Plzeňský a Zlínský kraj, naopak nejdražší Praha, kde polovina lidí dává za nájem přes 30 procent příjmů. Největší zastoupení nájemního bydlení je v Brně, kde v něm bydlí zhruba 35 procent lidí. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že 82 procent lidí preferuje dlouhodobý nájem, což se napříč republikou ale liší. Třeba v Pardubicích chtějí lidé v nájmu zůstat, zatímco v Hradci Králové touží po vlastním.

Tisícovka nájemních bytů Creditas Real Estate má mít celkovou plochu 40.000 metrů čtverečních. Bytů na prodej má být 4500 o celkové ploše 245.000 metrů čtverečních. "Nájemní sektor tlačí logicky na menší obytnou plochu, ale byty budou vybavené, stačí si jen přinést věci," řekl Vajner.

Z bytů na prodej patří mezi projekty společnosti například Jinonický dvůr, Nové Boroviny v Kladně či Nová Valcha v Plzni, kde má v jedenácti etapách vyrůst až 1100 bytů a rodinných domů.