Mercedes

Cream Investments chce postavit v centru Zlína komplex Fabrika za 3,5 mld. Kč

Zlín (ČTK) - Společnost Cream Investments získala stavební povolení pro výstavbu polyfunkčního komplexu budov nazvaného Fabrika. Vznikne v centru Zlína, ve východní části areálu bývalých baťovských závodů. Fabrika by měla být dokončena do roku 2027, vzniknou tam tři budovy, ve spodních patrech propojené proskleným monoblokem, náklady se odhadují na 3,5 miliardy korun, sdělil dnes ČTK zástupce společnosti. V komplexu bude obchodní centrum i sportoviště.

"Je to zatím naše největší investice, při dnešních podmínkách na trhu počítáme s náklady na výstavbu Fabriky kolem tří a půl miliardy korun. Během nejbližších let chceme do areálu investovat dalších deset miliard, z větší části se zaměříme zejména na byty," uvedl většinový majitel společnosti Petr Tankó.

Dvě budovy Fabriky budou mít dvě podzemní patra pro parkování, tři nadzemní podlaží obchodního centra, další dvě podlaží budou určená pro sportovní aktivity. V třetí budově nahradí sportovní část multikino. Samostatnou stavbou vedle Fabriky bude zimní stadion s 3000 metry čtverečními. "Oproti původnímu projektu, který jsme představili veřejnosti před pěti lety, je nová Fabrika úplně jiný koncept," uvedl generální ředitel společnosti Cream Martin Jarolím.

Dříve bylo podle něj důležité nabídnout dostatek kvalitních obchodů, dnes je, zejména pro mladší generaci, atraktivní hlavně nabídka volnočasových aktivit. "Budovy mají haly pro řadu sportů o celkové rozloze 7000 metrů čtverečních. Polovinu z nich, včetně rozsáhlé haly o 1200 metrech čtverečních, vybavíme speciálními akustickými prvky, aby se tady mohly pořádat i koncerty," uvedl Jarolím.

Fabrika s označením budov 24, 25 a 26 bude stát na místě proluky mezi budovami Baťova institutu a objektem číslo 34, kde má Cream centrálu. Celková plocha Fabriky je 70.000 metrů čtverečních, z toho obchody zaberou 30.000 metrů čtverečních, počítá se s tisícovkou parkovacích míst. Nová podoba Fabriky je dílem architekta Víta Másla.

Společnost vlastní v bývalém baťovském areálu i další nemovitosti, již dříve koupila například budovu 64 či 32, v níž sídlí Česká pošta a obchody, v objektu jsou i kanceláře a loftové byty. Stavbu Fabriky avizoval Cream již několik let, v roce 2014 byly zbořeny tovární budovy 24, 25 a 26. Všechny tři objekty byly podle Jarolíma v havarijním stavu. Někteří lidé ve Zlíně však demolici starých továrních budov kritizovali a preferovali rekonstrukci.

Průmyslový areál v centru krajského města má rozlohu asi 65 hektarů, ve východní části je sídlo krajského a finančního úřadu či krajské ředitelství policie. V Baťově institutu, který vznikl rekonstrukcí budov 14 a 15, je krajská knihovna, galerie a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Západní část areálu slouží výrobě a logistice.