husqvarna

Člověk v tísni připravil kampaň, má zvýšit povědomí o příspěvku na bydlení

Praha (ČTK) - Organizace Člověk v tísni připravila informační kampaň, v které chce zvýšit povědomí lidí o příspěvku na bydlení. Pobírá ho jen část z těch, kteří na něj mají nárok. Zájemci mohou zavolat na help linku Člověka v tísni, kde jim pracovníci poradí, zda na dávku mají nárok a jakou částku by mohli od státu dostávat. Organizace o zahájení kampaně dnes informovala ČTK.

Příspěvek na bydlení má pomoci lidem, kterým se v poslední době zvýšily výdaje spojené s bydlením například v důsledku zdražení cen energií. Úřady práce v lednu podle údajů ministerstva práce vyplatily přes 229.900 příspěvků na bydlení. Průměrná dávka činila 4912 korun. Podle zjištění expertů by na podporu mohlo mít nárok víc než půl milionu domácností. "Stojí za tím nevědomost nebo domněnka, že nesplňují podmínky, ale i nižší kompetence či stud," uvedl vedoucí programu dluhové poradenství Daniel Hůle.

Cílem kampaně je dostat informaci o příspěvku na bydlení a podpoře help linky především k většímu množství seniorů, kteří jsou podle Člověka v tísni nejzranitelnější skupinou. Organizace chce oslovit i samoživitele, nízkopříjmové rodiny nebo příbuzné a blízké těch, kteří mohou mít s rostoucími výdaji problémy.

"Příspěvek na bydlení považujeme za nejúčinnější pomoc a prostřednictvím sdělovacích prostředků na to upozorňujeme dlouhodobě. V tuto chvíli se snažíme cílit i na lidi, kteří ale třeba nesledují denní zpravodajství v televizi nebo na internetu, žijí osaměle, mohou být imobilní a vyplňování formulářů vzdávají už předem, protože jsou pro ně příliš složité. A na větší pomoc vytížených pracovníků úřadů práce se mohou stěží spolehnout," doplnil Hůle.

Lidé, kteří neví, zda mají na dávku nárok, mohou ve všední dny od 09:00 do 17:00 zavolat na linku 770 600 800, kde jim pracovníci Člověka v tísni poradí. Na základě údajů o příjmech a výdajích domácnosti mohou také spočítat, jestli mají na příspěvek nárok a jak vysoký by mohl být.

Organizace zaznamenala případy, kdy úřady žadatele o příspěvek neprávem odmítly. Jako příklad uvádějí příběh pana Vladimíra z Brna, kterému úřednice řekla, že na dávku nemá nárok, když bydlí v družstevním bytě. Podle poradkyně Člověka v tísni by ale mohl pobírat asi 1200 korun měsíčně.

Informace o příspěvku a info lince bude organizace šířit prostřednictvím letáků, v lokálních periodikách, případně prostřednictvím obecního rozhlasu a na sociálních sítích.