Cime 2 kvartál 2024

Čína zprovoznila další část plynovodu Síla Sibiře, který vede z Ruska

Peking 8. prosince (ČTK) - Čína tento týden uvedla do provozu další úsek plynovodu Síla Sibiře, který přivádí ruský plyn ze sibiřských oblastí do čínského finančního centra Šanghaje. S odvoláním na prohlášení Šanghajské burzy ropy a zemního plynu to dnes uvedla agentura Reuters.

Nový úsek spojuje zdroj plynu s městem Tchaj-an v severní provincii Šan-tung a s městem Tchaj-sing ve východní provincii Ťiang-su. Zprovozněn byl podle burzy 7. prosince. Plyn tak nyní může přes severovýchodní provincie Číny proudit do Šanghaje, do Pekingu, Tiencinu a do provincie Che-pej.

Plynovod Síla Sibiře je prvním plynovodem spojujícím Rusko a Čínu. První dodávky začaly plynovodem proudit v roce 2019. Plné kapacity 38 miliard metrů krychlových ročně by měl dosáhnout do roku 2027 a dlouhý má být zhruba 3000 kilometrů. S náklady 55 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč) je nejdražším ruským plynovodem.

Podle údajů čínského celního úřadu od ledna do října Rusko poslalo potrubím do Číny plyn za 3,1 miliardy USD. Ve srovnání s loňským rokem to představuje nárůst o 182 procent. Rusko tak bylo druhým největším dodavatelem plynu do Číny po Turkmenistánu.

Ruská plynárenská společnost Gazprom už v roce 2014 podepsal velkou smlouvu o dodávkách plynu do Číny plynovodem Síla Sibiře po dobu 30 let v hodnotě zhruba 400 miliard dolarů. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.