Komatsu potřebu bagr

Cílkova domácí škola plánuje postavit v Nymburce novou školu

Nymburk 27. června (ČTK) - Společnost Cílkova domácí škola, která od roku 2017 provozuje v Nymburce takzvanou komunitní domácí školu, plánuje postavit školní budovu. Prostory v centru města, které využívá, nevyhovují. Město nabídlo škole k odkoupení pozemek v městské části Drahelice, zastupitelé ve středu schválili smlouvu o smlouvě budoucí. Předběžné náklady na stavbu školy jsou 60 milionů korun, většinu by mohla pokrýt evropská dotace, řekla ČTK ředitelka školy Michaela Sedlatá.

"Naše stávající prostory v centru města jsou nevyhovující, o tři centimetry nesplňujeme výšku stropu, což je vlastně jediný důvod, proč nejsme zapsaní ve školském rejstříku," řekla ČTK Sedlatá. Vedení školy se obrátilo se žádostí o náhradní prostory na město, které nabídlo dvouhektarový pozemek na jihozápadním okraji města v Drahelicích v sousedství areálu bývalých doků. "Vedle by mělo v budoucnu vzniknout senior centrum, propojení školy a zařízení pro seniory považujeme za velmi zajímavé," doplnila Sedlatá. Podmínkou pro další kroky je podle ní architektonicko-dopravní studie, kterou nyní musí škola zpracovat. "Problémem je dopravní obslužnost toho místa, musíme zjistit, jestli se tam dá stavět z hlediska dopravního," doplnila Sedlatá. Termín stavby a zahájení činnosti v nové škole zatím nedokáže odhadnout.

Cílkovu domácí školu navštěvuje na prvním stupni zhruba 50 dětí, které jsou zapsané k domácímu vzdělávání. První malotřídku otevřela škola v září 2017 díky podnětu ze strany rodičů dětí, které navštěvovaly Lesní mateřskou školu Cílek. "V roce 2014 jsme začali provozovat lesní školku, byla jednou z prvních v Česku. Když se děti přiblížily k nástupu do školy, řešili jsme návaznost," řekla Sedlatá. Cílkova domácí škola pracuje na principu partnerství mezi dětmi a učiteli, pracuje v menších kolektivech. "Nemáme klasické třídy, děti navštěvují takzvaná trojročí, kde jsou vždy tři ročníky pohromadě," doplnila Sedlatá.

Nová škola by měla sloužit 72 dětem, v každé třídě jich bude osm. Dofinancování stavby podle Sedlaté nabídli rodiče jednoho z žáků. Škola nabídla městu, že by mohla poblíž postavit další školu a společně by pak využívaly například jídelnu.

Domácí neboli individuální vzdělávání je v Česku jednou z možností povinné školní docházky, mohou ho využívat žáci prvního a druhého stupně.