Komatsu potřebu bagr

Cihlárny se bojí ztráty konkurenceschopnosti kvůli zdanění a ceně energií

Praha (ČTK) - Cihlářský svaz Čech a Moravy (CSČM) varuje před hrozící ztrátou konkurenceschopnosti českých cihláren vůči zahraniční konkurenci. Důvodem jsou podle něj zrušení výjimky z energetické daně pro cihlárny, které obsahuje vládní konsolidační balíček, a očekávané zvýšení regulovaných cen elektřiny a plynu. Svaz apeluje na vládu, aby zabránila skokovému nárůstu cen energií.

Podle CSČM je Česko jedinou zemí v Evropské unii, která se navzdory možné výjimce rozhodla vybírat energetické daně při výrobě keramiky, skla a porcelánu. "Tím si Česká republika uvaluje dodatečné náklady na svůj sklářský a keramický průmysl, který je již tak těžce zasažen ochlazením ekonomiky a snižuje jeho konkurenceschopnost vůči okolním zemím," uvedl svaz. Upozornil, že poptávka po cihlách v Česku meziročně klesla o 40 až 50 procent, většina cihelen proto zastavuje produkci.

Zrušení výjimky z energetických daní je součástí opatření obsažených v balíčku pro konsolidaci veřejných financí, který ve středu podepsal prezident Petr Pavel. Cílem balíčku je zlepšit v nadcházejících dvou letech strukturální saldo státního rozpočtu o 150 miliard korun. Balíček mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob o dva procentní body na 21 procent, mění sazby daně z přidané hodnoty, zvyšuje sazbu daně z nemovitosti nebo rozšiřuje okruh lidí, kteří budou platit vyšší sazbu daně z příjmu fyzických osob.

CSČM kritizuje také rozhodnutí vlády nehradit příští rok plně podporu obnovitelných zdrojů energie a náklady přenosové soustavy ze státního rozpočtu, jako tomu bylo v letošním roce. Kvůli návratu ke společnému financování těchto nákladů státem a spotřebiteli navrhl Energetický regulační úřad (ERÚ) razantní zvýšení regulované složky cen elektřiny a plynu.

"Nechce-li vláda dále snižovat konkurenceschopnost českých firem na evropském i světovém trhu, musí v tomto směru přibrzdit tempo svých ambicí a svá rozhodnutí korigovat s ohledem na vývoj v okolních zemích. Vláda musí udělat kroky pro omezení skokového nárůstu cen energií," uvedl CSČM.

Podle návrhu ERÚ z konce října by měla regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti vzrůst o 71 procent, pro firmy o 113 až 206 procent. Regulovaná složka ceny plynu by měla vzrůst pro domácnosti o 39 procent, pro velkoodběratele o 42,5 procenta. Konečné rozhodnutí o regulovaných cenách energií má ERÚ zveřejnit příští týden. U elektřiny tvoří regulovaná složka zhruba 40 procent celkové ceny, u plynu 20 procent.