Cime 2 kvartál 2024

Chrudim zahajuje soutěž na výstavbu knihovny v Topolské ulici

Chrudim 31. ledna (ČTK) - Chrudim zahajuje výběrové řízení na výstavbu knihovny v Topolské ulici. Nahradí nedaleký starý a nevyhovující objekt na kraji sídliště Stromovka. Stavět by se mělo od května do dubna 2024, náklady se po aktualizaci odhadují na 20,4 milionu korun, řekl dnes novinářům uvolněný radní Aleš Nunvář (Piráti).

"Počítáme s evropskou dotací z Integrovaného regionálního operačního programu, kterou máme přislíbenou až ve výši 85 procent uznatelných nákladů. Nechtěli jsme si to nechat ujít, proto jsme stavbu na podzim urychleně zařadili do plánů," uvedl Nunvář. Město by podle jeho odhadu mohlo ze svého rozpočtu zaplatit tři až čtyři miliony korun.

Nová budova bude stát blíž centru v proluce vedle restaurace Stromovka. Podle Nunváře půjde o moderní nízký prosvětlený objekt se zelenou střechou, která bude v Chrudimi na městské budově první. Fasáda bude obložena dřevem a obkladovými panely, v současném stylu je řešena i podoba interiéru. Projekt pamatuje i na komunitní prostor pro besedy či promítání, výsadbu zeleně a několik parkovacích míst. Knihovna bude sloužit rovněž jako volební místnost.

O knihovnické služby je v lokalitě značný zájem, velkou měrou její služby využívají senioři. Její návštěvnost je vyšší než například knihovny v blízkých Slatiňanech.

Původní budova knihovny v Topolské ulici se zbourá až po přestěhování do nových prostor. Vznikla při výstavbě sídliště jako provizorní montovaná stavba pro ubytování dělníků a je značně sešlá.