Komatsu potřebu bagr

Chrudim vypíše soutěž na první etapu rekonstrukce a přístavby sportovní haly

Chrudim 19. července (ČTK) - Vedení Chrudimi schválilo vypsání soutěže na první etapu rekonstrukce a přístavby sportovní haly. Budova je ve špatném stavu a o její opravě se mluví léta. Cena zohlední i vývoj inflace, řekl dnes novinářům místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

"Byly stanoveny základní mantinely soutěže. Maximální cena se zastropuje zhruba ve výši projektantského rozpočtu, což je asi 120 milionů korun včetně DPH. Protože ale strašně roste inflace a stavba bude trvat dva roky, museli jsme vyřešit, jak to udělat, aby se do soutěže mohly stavební firmy přihlásit, když nevědí, jak se budou ceny stavebních materiálů vyvíjet," uvedl Nunvář.

Smlouva bude obsahovat inflační doložku. Při každé fakturaci se přihlédne k momentální inflaci, o niž se zhruba napůl podělí město a stavební firma. Všechny změny a doplňky stavby se pak budou posuzovat podle aktuálního ceníku stavebních prací.

První etapa počítá s rekonstrukcí šaten, zprovozněním vstupu z Opletalovy ulice, vybudováním přístavby nové tělocvičny a opravou hlavní haly. V dalších dvou etapách chce město opravit sousední původní sokolovnu, vyměnit sítě, upravit povrchy a zrekonstruovat Tyršův dům a ubytovnu Sporthotel. Náklady na obě tyto etapy se odhadovaly na více než 90 milionů korun a lze je uskutečnit odděleně a nezávise na sobě.

Pokud se výběrové řízení nezkomplikuje a nové zastupitelstvo vybere vítěze soutěže, měla by stavba první etapy začít v lednu příštího roku. Podle harmonogramu by skončila v srpnu 2024. Město chce podat žádost o dotaci z Národní sportovní agentury, dosáhnout by mohla až 40 milionů korun a bude ji nutné vyčerpat do konce roku 2024. Pokud by ji Chrudim nezískala, bude celou rekonstrukci financovat z úvěru.

Po dobu první etapy oprav bude sportovní zařízení celé uzavřeno, sportovci by museli jezdit do okolních měst, na což by jim radnice přispívala. V dalších dvou částech stavby už hala bude v provozu.

Město převzalo sportovní halu v roce 2010 od Tělocvičné jednoty Sokol, která na opravy neměla peníze. Hala na Tyršově náměstí je jediná v celém městě a zajišťuje možnosti sportování jak pro sportovní kluby, tak pro některé školy. V minulosti Chrudim zvažovala, že vybuduje novou sportovní halu v lokalitě V Průhonech. Stavba by však byla velmi nákladná, proto se nové vedení města i kvůli téměř havarijnímu stavu rozhodlo nynější halu postupně zrekonstruovat.