Chrudim prodá dva pozemky v Průmyslové zóně západ místním společnostem
Chrudim 20. září (ČTK) - Chrudim prodá dva pozemky v Průmyslové zóně západ místním společnostem. Firma Peform Chrudim koupí 15.617 metrů čtverečních, firma CityZen převezme 9301 metrů čtverečních. Město dohromady získá téměř 25 milionů korun, transakce schválili zastupitelé, řekl dnes novinářům místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci).
"Do této doby jsme prodávali metr čtverečný za 650 korun, nyní jsme museli reagovat na navýšení cen. Zvýšili jsme cenu na 990 korun za metr čtverečný, která byla kupujícími akceptována," uvedl Lichtenberg. Podle něj je potěšující, že město může podpořit chrudimské společnosti a jejich podnikání.
"Nechci, aby v Chrudimi byly nějaké montovny, kde by byly méně placené síly z Bulharska nebo Ázerbájdžánu, ale aby tady právě byly firmy, které něco vyrábí, vyvíjí a dobře platí české pracovníky," řekl starosta František Pilný (ANO).
Společnost Peform se zabývá strojírenskou výrobou, konkrétně zápustkovým kováním, při němž se na kovací teplotu ohřátý polotovar vtlačí tlakovým rázem bucharu do zvláštní formy. Vyrobené výkovky budou stejně jako dosud předávány do sesterského závodu Pewag Vamberk, kde je kompletují. Výsledným produktem strojírenské výroby jsou háky, spojovací články a komponenty pro sněhové, ochranné a nekonečné řetězy. V zóně již svůj závod má a chce jej rozšířit.
Firma CityZen vyrábí oblečení ze speciálně upravené bavlněné látky, na níž není vidět pot a nešpiní se. Má patentovanou technologii, podobnou látku podle ní nevyrábí nikdo jiný na světě. Pozemky v zóně potřebuje pro svůj závod na výrobu textilie takzvaných chytrých triček.
Průmyslová zóna Západ o rozloze 33 hektarů, jejíž zřízení Chrudim stálo zhruba 100 milionů korun, je z velké části zaplněná. Pracuje zde například chrudimská společnost Dřevovýroba Ficek nebo výrobce tubusů pro větrné elektrárny Siag. Město prodalo pozemky i firmě Sofiko, která vyrábí plechy na pečení a různé typy forem pro pekárny, nebo výrobci automobilových tlumičů Kayaba. Parcely v průmyslové zóně západ vlastní také rakouský výrobce řetězů Pewag či chrudimské firmy Monas Trade Company, Redleta a Burkoň nebo slatiňanská společnost Stavební huť. Radnice si ponechala pozemek, na němž chce město vybudovat druhý větší sběrný dvůr. Menší průmyslová zóna sever u výjezdu z města na Pardubice je už rozprodaná.