Cime 2 kvartál 2024

Chrudim postaví splaškovou kanalizaci v Medlešicích za 77 mil. Kč

Chrudim 16. listopadu (ČTK) - Město Chrudim vybralo firmu, která postaví splaškovou kanalizaci v místní části Medlešice. Zvítězila firma s cenou téměř 77 milionů korun, projektová dokumentace odhadovala náklady na 106 milionů korun. Novinářům to dnes řekl místostarosta Aleš Nunvář (Piráti). Kanalizace v Medlešicích je jednou z největších investičních akcí Chrudimi za několik posledních let.

"Vysoutěžilo se to velmi dobře, velmi levně, účastnilo se šest firem, všechny šly pod projektantský rozpočet, byla to velká konkurence. Vyhrála firma Agrostav Pardubice," řekl Nunvář.

Na stavbu kanalizace si město vezme úvěr 50 milionů korun. Radnice oslovila čtyři banky, dvě podaly nabídku. "V této složité situaci nám vyšlo jako nejlepší fixovat sazbu 2,92 procenta na celou dobu úvěru. Splácet budeme pět let," řekl místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci).

Zahájení prací se očekává na přelomu února a března příštího roku. Stavět se bude do podzimu 2023. "Stavba nezačne dřív než po jednání s občany nebo minimálně s osadním výborem. Chtěl bych, aby komunikace mezi firmou a výborem probíhala napřímo. Takto rozsáhlá stavba bude generovat nějaké problémy. Byl bych rád, aby se operativně řešily na místě," řekl starosta František Pilný (ANO).

V Medlešicích žije asi 550 obyvatel. Radnice bude muset vybudovat asi 250 kanalizačních přípojek k rodinným domům, průměrná cena jedné bude kolem 50.000 korun.

Město k výstavbě kanalizace nutí i omezená platnost povolení k vypouštění vod ze septiků do Jesenčanského potoka, který v létě často vysychá. Lidé ze sousedního Blata si na neutěšený stav stěžovali. Předchozí vedení Chrudimi výstavbu kanalizace odkládalo.